SPOTKANIE Z BYŁYM ŻOŁNIERZEM JEDNOSTKI WOJSKOWEJ GROM

15 stycznia 2018 roku uczniowie, nie tylko klas służ mundurowych, z Liceum Ogólnokształcącego w Opalenicy im. Prymasa Tysiąclecia ks. Stefan Kardynała Wyszyńskiego, spotkali się z żołnierzami rezerwy. Wykład otwarty zorganizował Wydział Studiów Społecznych w Poznaniu wspólnie z Panią Dyrektor Genowefą Wasiak.

Przedsięwzięcie to było możliwe dzięki podpisanemu porozumieniu o współpracy pomiędzy Wyższą Szkołą Bezpieczeństwa w Poznaniu, a Zespołem Szkół w Opalenicy. Tym razem szkoła gościła byłego żołnierza legendarnej jednostki wojskowej GROM, autora książki pod tytułem „Trzynaście moich lat w JW. Grom”, Andrzeja K. Kiśla.

Andrzej K. Kisiel – starszy chorąży sztabowy rezerwy był żołnierzem Wodnego Zespołu Bojowego JW. GROM. Zaliczył cztery tury bojowe w Iraku, jedną turę bojową w Afganistanie. W jednostce GROM służył 13 lat. „Żeby być dobrym żołnierzem, trzeba być wieloboistą; trochę biegać, trochę ćwiczyć na siłowni. Musi być tez trochę szybkości” - powiedział Andrzej Kisiel. O swojej jednostce mówił, że jest specyficzna. „Jest dużo treningów, dużo potu, ale później można usiąść przed lustrem i powiedzieć sobie, ze zrobiłem coś dla ojczyzny”. Były żołnierz GROM zdradził w jednym z wywiadów, ( który można zobaczyć na YouTube ), że nigdy nie czuł się jak rambo z filmu. „GROM to nie tylko siła fizyczna, ale i umysł” – powiedział. Służba wojskową żołnierzy wojsk specjalnych, wymaga szczególnych predyspozycji psychofizycznych oraz nieustannego doskonalenia zawodowego. Uczniowie klas służb mundurowych zainteresowali się szczególnie udziałem autora w pierwszych wojskowych misjach zagranicznych z udziałem wojsk NATO. Nie zabrakło również pytań dotyczących spraw aktualnych, istotnych dla osób, które w 2018 roku podlegają kwalifikacji wojskowej.

Spotkanie zostało zakończone wspólną fotografią oraz zaplanowaniem kolejnych przedsięwzięć.

 

Tekst: Elżbieta Mortka

Fotografia: Elżbieta Mortka

Najnowsze

Popularne

Ten serwis korzysta z plików cookies. Informacje zawarte w cookies wykorzystujemy m.in. w celach statystycznych, funkcjonalnych oraz dostosowania strony do indywidualnych potrzeb użytkownika. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies zmieniając odpowiednio ustawienia w Twojej przeglądarce. Szczegółowe informacje w Polityce ochrony prywatności. polityka prywatnosci.

EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk