ZAJĘCIA ZE STRAŻAKAMI

5 lutego 2018 r. odbyły się  zajęcia dla uczniów klas służb mundurowych z przedstawicielami Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Tomyślu.

 

Pracownicy tej placówki, dowódca Jednostki Ratowniczo Gaśniczej aspirant sztabowy Andrzej Łaciński oraz zastępca dowódcy Jednostki Ratowniczej Gaśniczej młodszy kapitan  mgr inż. Jakub Kłosowski  poprowadzili zajęcia w dwóch blokach tematycznych, dla dwóch klas służ mundurowych -  1 B i 2 BE.

 

Pierwszy z nich dotyczył szkół pożarniczych, zasad naboru do PSP i zadań ratowniczych realizowanych przez straż pożarną. Przy tej okazji warto przypomnieć, że nabór do straży przebiega w czterech etapach. Najpierw jest postępowanie kwalifikacyjne, które kończy się sprawdzeniem oraz oceną dokumentów danego kandydata i decyzją o jego dalszych kwalifikacjach. Z kolei II etap dotyczy sprawności fizycznej; jest niezwykle ważny przy tego typu naborze. Nie mniej znaczącym  jest etap III, sprawdzający wiedzę kandydata do PSP. Etap IV to rozmowa kwalifikacyjna,czynnik decydujący o pozytywnym bądź negatywnym zakończeniu postępowania. W ramach postępowania kwalifikacyjnego możliwe jest skierowanie każdego z kandydatów na testy psychologiczne.

W drugim bloku zostały omówione zagadnienia prewencyjne i najczęstsze przyczyny powstawania pożarów m.in. zagrożenia spowodowane procederem wypalania traw i pozostałości roślinnych. Omówiono również zatrucia czadem, czyli tlenkiem węgla. Strażacy pokazali również czujki dymu i czadu, które chronią przed „cichym zabójcą”.

 

Młodzież z  klas służb mundurowych z ogromnym zaciekawieniem wysłuchała tych informacji, a pod koniec zajęć zadawała  pytania. Niektórzy uczniowie mundurówki  planują związać swoją przyszłość właśnie z PSP. Warto przy tej okazji zaznaczyć, że od września 2015 roku,  absolwent LO w Opalenicy młodszy aspirant Marcin Wnuk zasilił szeregi PSP w Nowym Tomyślu.

 

 

Tekst: Elżbieta Mortka

Fotografia : Elżbieta Mortka

Najnowsze

Popularne

Ten serwis korzysta z plików cookies. Informacje zawarte w cookies wykorzystujemy m.in. w celach statystycznych, funkcjonalnych oraz dostosowania strony do indywidualnych potrzeb użytkownika. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies zmieniając odpowiednio ustawienia w Twojej przeglądarce. Szczegółowe informacje w Polityce ochrony prywatności. polityka prywatnosci.

EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk