ZAJĘCIA OPALENICKIEJ MUNDURÓWKI NA „ŚNIEŻNIKU”

Uczniowie z klas służb mundurowych 1B i 2BE LO w Opalenicy wraz z wychowawcami Elżbietą Mortką i Tomaszem Roszkiewiczem, pod okiem kadry instruktorskiej - zawodowych żołnierzy, mieli możliwość zapoznania się i przetestowania broni strzeleckiej używanej przez drużynę zmechanizowaną w Wojsku Polskim w ramach ćwiczeń na tzw. „Śnieżniku” w CSWL im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego w Poznaniu.

,,Śnieżnik” to zaawansowany system szkolno - treningowy, przeznaczony do nauki, kontroli i oceny celowania z broni strzeleckiej oraz przygotowania żołnierzy do: strzelania amunicją bojową na „otwartych” strzelnicach do tarcz i figur bojowych, wykrywania, rozpoznawania i niszczenia celi rzeczywistych w różnym terenie o różnych porach doby, warunkach atmosferycznych (mgła, śnieg, deszcz, wiatr) oraz reagowania żołnierzy w sytuacjach nietypowych. Dla uczniów pierwszej klasy były to pierwsze ćwiczenia na Śnieżniku, natomiast uczniowie drugiej klasy korzystali już z wirtualnej strzelnicy w Poznaniu.

„Śnieżnik” w całości obsługiwany jest ze stanowiska operatora. Znajduje się tutaj aplikacja umożliwiająca konfigurowanie systemu, tworzenie, modyfikowanie i uruchamianie ćwiczeń oraz kontrolowanie pracy systemu. Oprogramowanie zapewnia możliwość podziału dostępnego ekranu na dowolną ilość niezależnych sekcji. Każda sekcja, służąca do indywidualnego treningu pojedynczego strzelca, ma niezależnie przyporządkowane i uruchamiane ćwiczenia, dzięki czemu możliwe jest jednoczesne szkolenie wielu żołnierzy korzystających z dowolnych dostępnych rodzajów broni (na zasadach bardzo zbliżonych do strzelnic bojowych).

„Śnieżnik” składa się z szeregu modułów realizujących wybrane elementy całkowitej funkcjonalności. Każdy z modułów uruchomiony jest w odpowiednim węźle sieci komputerowej, gdzie realizuje wyznaczone zadania.

Wirtualna strzelnica pozwala symulować udział w działaniach bojowych z wykorzystaniem prawdziwej broni, w tym granatników przeciwpancernych. Dzięki niemu można intensywniej doskonalić swoje umiejętności strzeleckie bez jeżdżenia na poligon. System szczególnie przydaje się do szkolenia żołnierzy, którzy nie brali jeszcze udziału w strzelaniu ostrą amunicją. Zanim pojadą na prawdziwą strzelnicę będą już mieli wyćwiczone umiejętności posługiwania bronią. Wirtualna strzelnica przypomina grę komputerową. Tyle, że ekran zajmuje całą ścianę i strzela się z prawdziwej broni. Jest ona jednak zmodyfikowana - wyposażono ją w diody laserowe oraz układy pneumatycznego przeładowywania. "Śnieżnik" to dzieło polskich inżynierów i programistów z firmy Autocomp Electronic i Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia.

Uczniowie mundurówki są bardzo zadowoleni z ćwiczeń i już pytają o termin następnego szkolenia.


Tekst: Elżbieta Mortka

Fotografia: Elżbieta Mortka

Najnowsze

Popularne

Ten serwis korzysta z plików cookies. Informacje zawarte w cookies wykorzystujemy m.in. w celach statystycznych, funkcjonalnych oraz dostosowania strony do indywidualnych potrzeb użytkownika. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies zmieniając odpowiednio ustawienia w Twojej przeglądarce. Szczegółowe informacje w Polityce ochrony prywatności. polityka prywatnosci.

EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk