TRÓJSTRONNY PROJEKT OPALENICKICH LICEALISTÓW Z MŁODZIEŻĄ Z BERLINA I WISSEMBOURGA

W dniach 19-23.03.2018 uczniowie Zespołu Szkół w Opalenicy wzięli udział w kolejnej części trójstronnego projektu „Czy wszystko jest tylko przeszłością? - Europejska kultura pamięci w dialogu”, realizowanym wspólnie z Gimnazjum im. Johna Lennona w Berlinie oraz Liceum im. Stanisława Leszczyńskiego w Wissembourgu.

Tym razem młodzież z Francji, Niemiec oraz Polski poznała historię Krakowa oraz obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. W programie było zwiedzanie Wawelu, Kazimierza, Muzeum Oskara Schindlera oraz Auschwitz.

Przez 5 dni współpracowaliśmy na rzecz pogłębienia naszej znajomości realiów życia podczas II Wojny Światowej oraz zacieśnienia przyjacielskich stosunków międzynarodowych. Podczas wstrząsającego zwiedzania miejsca pamięci, aktywizujących warsztatów oraz przyglądania się skarbom polskiej kultury mieliśmy okazję rozwinąć nasze językowe umiejętności oraz nawiązać zażyłe przyjaźnie. Z pewnością udział w projekcie przybliżył nam okrucieństwo wojny, ugruntował poczucie empatii i człowieczeństwa oraz był dla nas doskonałą lekcją funkcjonowania we współczesnym; kosmopolitycznym i zglobalizowanym społeczeństwie.

Realizacja trzyletniego projektu, na wzór "trójkąta Weimarskiego" jest możliwa dzięki ogromnemu zaangażowaniu w jego powstanie p. Dyrektor Genowefy Wasiak oraz p. Katarzyny Leksowskiej.

Koordynatorami projektu byli Justyna Mańka, Anna Batura oraz Jarosław Kasperek.

Projekt jest współfinansowany przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży oraz Burmistrza Opalenicy, p. Tomasza Szulca.

 

 

Wiktoria Marciniak

Adrian Sadowski

Najnowsze

Popularne