MATURZYŚCI I ABSOLWENCI OPALENICKIEJ MUNDURÓWKI NA EGZAMINIE Z PIERWSZEJ POMOCY

Po trzech latach pokazów i zajęć z zakresu udzielania pierwszej pomocy klasa służb mundurowych-3E, jako szósty  już rocznik w LO w Opalenicy, przystąpiła do egzaminu z pierwszej pomocy. Ogromnie cieszy fakt, że na egzamin przybyli również zeszłoroczni absolwenci mundurówki, żeby recertyfikować egzamin.

Pojawili się bardzo dobrze przygotowani,(korzystali z powtórek organizowanych w opalenickim liceum) w pełnym umundurowaniu i z ogromnym sentymentem do szkoły, a przede wszystkim do swojej edukacji w opalenickiej mundurówce. Egzamin składał się z dwóch części: pisemnej i praktycznej. Odbył się w piątek 6 kwietnia 2018 roku. Egzamin oparty był na aktualnych wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji i pokazał duże umiejętności uczniów.

 

Wcześniej, przez trzy lata, uczniowie uczestniczyli w zajęciach i pokazach z pierwszej pomocy. Zajęcie zostały zorganizowane przez Ratowników Przedmedycznych Enea Operator, biorących udział w Wolontariacie Pracowniczym. Prowadził je wolontariusz Jarosław Cyprian. Uczniowie podkreślają również, że zdobyli bardzo dużą wiedzę podczas ćwiczeń na obozach szkoleniowych w Łężeczkach, gdzie również pojawili się wolontariusze. Poza tym mundurówka znacząco poszerzyła i utrwaliła swoje wiadomości podczas zajęć z pierwszej pomocy, prowadzonych przez Elżbietę Morkę.  Dodatkowym atutem jest fakt, że wszystkie ćwiczenia odbywały się na profesjonalnym sprzęcie.

Uczniowie dzięki pokazom nabyli nie tylko wiedzę, ale i umiejętności praktyczne. Na egzaminie potrafili dokonać oceny stanu osoby nieprzytomnej, wykonać uciski klatki piersiowej, oddechy ratownicze, wiedzieli, jak bezpiecznie użyć defibrylatora zewnętrznego AED, radzili sobie z urazami rąk, nóg, głowy, wykazali się inwencją własną w ratownictwie w symulowanych sytuacjach problematycznych.

Egzamin pokazał, że systematyczność, duży profesjonalizm, doskonałe przygotowanie merytoryczne, świetny sprzęt ratownictwa do ćwiczeń i wielogodzinne zajęcia oraz ćwiczenia na obozach przynoszą wymierne efekty. Sami uczniowie podkreślali wielokrotnie, że dzięki temu, ze wybrali klasę służb mundurowych w Opalenicy są bardzo dobrze przeszkoleni z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

Egzamin przeprowadził instruktor z Wrocławia, ratownik medyczny pan Tomasz Raduchowski, który wyraził uznanie dla umiejętności naszych uczniów i stwierdził, że z roku na rok poziom uczniów w tym zakresie wzrasta. Jesteśmy dumni z takich osiągnięć uczniów i cieszymy się, że zajęcia w klasach służb mundurowych w Opalenicy dają tak dobre przygotowanie z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

 

 

 

Tekst: Elżbieta Mortka

Fotografia: Elżbieta Mortka

Najnowsze

Popularne

Ten serwis korzysta z plików cookies. Informacje zawarte w cookies wykorzystujemy m.in. w celach statystycznych, funkcjonalnych oraz dostosowania strony do indywidualnych potrzeb użytkownika. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies zmieniając odpowiednio ustawienia w Twojej przeglądarce. Szczegółowe informacje w Polityce ochrony prywatności. polityka prywatnosci.

EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk