****************************

LOGISTYCY NA TROPIE

18 kwietnia uczniowie opalenickiego technikum informatyczno-logistycznego (klasa 2) uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych przez studentów zrzeszonych w Kole Naukowym LOGISTYKA działającym przy Politechnice Poznańskiej oraz w zajęciach historycznych „Zbrodnia i kara w dawnym Poznaniu” zorganizowanych przez grupę przewodników PoPoznaniu.pl.

Pierwsza część zajęć odbyła się w Centrum Wykładowo-Konferencyjnym Politechniki Poznańskiej. Ich tematyka dotyczyła formowania ładunków transportowych oraz związanych z tym kosztów. Młodzież wspólnie ze swoimi starszymi kolegami – studentami rozwiązywała zadanie problemowe. Następnie opiekunowie oprowadzili opalenicką młodzież po wspomnianym Centrum oraz omówili możliwości podejmowania studiów na wydziałach Politechniki Poznańskiej.

Druga część zajęć była bardziej dynamiczna. Uczniowie wraz z przewodnikiem udali się na półtoragodzinny spacer po uliczkach poznańskiej Starówki. To tam na przestrzeni dziejów miały miejsce przedziwne historie, w których uczestniczyli dawni mieszkańcy grodu Przemysła. W trakcie „zajęć historycznych” ich uczestnicy poznali historię m.in. mieszkanki Chwaliszewa (wówczas podpoznańskiej wsi), którą jako pierwszą w Polsce i Europie oskarżono o uprawianie czarów i skazano na śmierć; rabina Jehudy urodzonego w Poznaniu a mieszkającego w Pradze twórcy legendarnego golema – istoty utworzonej z gliny na kształt człowieka; poznańskich panien służebnych, których pycha w strojeniu się doprowadziła do ufundowania przez nie pręgierza na rynku Starego Miasta; historii katów poznańskich i ich rodzin oraz sprofanowanych przez wyznawców judaizmu hostii (w miejscach związanych z legendą stoją dzisiaj Kościół Bożego Ciała i Kościół Najświętszej Krwi Pana Jezusa).

Dualność zaproponowanych zajęć przypadała młodzieży do gustu. Były to z jednej strony zajęcia kierunkowe, pozwalające na rozwój umiejętności zawodowych uczniów, z drugiej zaś rozwijały kompetencje historyczne i umożliwiały spojrzenie na miniony czas w sposób ciekawszy niż podręcznikowe wykłady.

Opiekunami młodzieży w czasie wyjazdu byli pan Grzegorz Kaczmarek i pan Mariusz Stachowski.

 

Mariusz Stachowski

Najnowsze

Popularne

Ten serwis korzysta z plików cookies. Informacje zawarte w cookies wykorzystujemy m.in. w celach statystycznych, funkcjonalnych oraz dostosowania strony do indywidualnych potrzeb użytkownika. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies zmieniając odpowiednio ustawienia w Twojej przeglądarce. Szczegółowe informacje w Polityce ochrony prywatności. polityka prywatnosci.

EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk