LICEALIŚCI NA UAM

W dniach 26 – 27 września opaleniccy licealiści, realizujący projekt klasy akademickiej, wzięli udział w XII edycji wykładów i warsztatów z historii dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Zajęcia odbywały się w salach wykładowych Wydziału Historycznego Instytutu Historii. Zgodnie z hasłem przewodnim „Niepodległość w różnych epokach” uczniowie wielkopolskich szkół średnich odkrywali tajemnice dążeń niepodległościowych nie tylko Polaków w różnych okresach.

Pierwszego dnia młodzież najpierw  przeniosła się do starożytnego świata, by przyjrzeć się bliżej konfliktowi Żydów i Rzymian, a następnie zatrzymała się nad blaskami i cieniami rozbicia dzielnicowego w Polsce. Z kolei w czasie warsztatów można było zgłębiać tajniki archeologii, Rewolucji Francuskiej czy I wojny światowej. Jednak największą popularnością cieszyła się warsztatowa opowieść o sztuce pięknego umierania.

W drugim dniu uczestnicy warsztatów przenieśli się do Polski przedrozbiorowej, by wspólnie wskazać genezę pojęcia „niepodległość”. Z kolei w czasie warsztatów można było poznać ideał kobiecości w Bizancjum a także prześledzić historię tworzenia więzień stalinowskich w Wielkopolsce.

Temu nietypowemu spotkaniu z historią towarzyszyły konkursy, w których można było wygrać książki o tematyce historycznej oraz darmowe lekcje muzealne dla szkół.

Izabela Trzeciak