WARSZTATY CHEMICZNO-EKOLOGICZNE W ZESPOLE SZKÓŁ W OPALENICY

9 października 2018 w Zespole Szkół w Opalenicy miały miejsce warsztaty chemiczno-ekologiczne prowadzone przez chemików z Centrum Chemii w Małej Skali  w Toruniu. Głównym celem zajęć odbywających się pod tytułem „Dlaczego smog nas truje?” było pokazanie i omówienie zagrożeń wynikających z zatruwania powietrza.

Ponad stu uczniów Liceum, Technikum oraz Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi wzięło aktywny udział w warsztatach, polegających na samodzielnym wykonywaniu doświadczeń chemicznych a następnie przedyskutowaniu w grupie obserwacji i wyciągnięciu wniosków. Eksperymenty dotyczyły procesu spalania różnych substancji oraz wpływu wybranych produktów spalania na nasze otoczenie. Prowadzący zajęcia chemicy mówili między innymi o polimerach, będących głównym składnikiem plastików i stanowiących dla współczesnego świata ogromne zagrożenie w przypadku spalania ich w piecach grzewczych. Na zakończenie zajęć w holu szkoły odbyło się podsumowanie warsztatów, w czasie którego uczniowie wspólnie z prowadzącymi wykonali kilka doświadczeń - tym razem w dużej skali. W tej części spotkania wzięła udział także pani Ewa Szychta, referent ds. gospodarki komunalnej i ochrony środowiska w Urzędzie Miejskim w Opalenicy.

Udział młodzieży w warsztatach dotyczących szkodliwego wpływu smogu na nas i nasze środowisko możliwy był dzięki wsparciu finansowemu Burmistrza Opalenicy. Mamy nadzieję że te atrakcyjne zajęcia zachęciły wszystkich uczestników do weryfikacji codziennych zachowań dotyczących ochrony środowiska.

Katarzyna Leksowska