OPALENICKA MUNDURÓWKA NA „ŚNIEŻNIKU”

Uczniowie z klas służb mundurowych 1B i 2B LO w Opalenicy wraz z wychowawcami Elżbietą Mortką i Andrzejem Dąbrowskim, pod okiem kadry instruktorskiej, mieli możliwość przetestowania broni strzeleckiej używanej przez drużynę zmechanizowaną w Wojsku Polskim w ramach ćwiczeń na tzw. „Śnieżniku” w CSWL im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego w Poznaniu.

,,Śnieżnik” to zaawansowany system szkolno - treningowy przeznaczony do nauki, kontroli i oceny celowania z broni strzeleckiej oraz przygotowania żołnierzy do strzelania oraz reagowania w sytuacjach nietypowych. Dla uczniów klasy młodszej były to pierwsze ćwiczenia na „Śnieżniku”, natomiast uczniowie drugiej klasy korzystali już z wirtualnej strzelnicy w Poznaniu.

Wirtualna strzelnica pozwala symulować udział w działaniach bojowych z wykorzystaniem prawdziwej broni, w tym granatników przeciwpancernych. Dzięki niej można intensywniej doskonalić swoje umiejętności strzeleckie bez konieczności wyjazdu na poligon. System szczególnie przydaje się do szkolenia żołnierzy, którzy nie brali jeszcze udziału w strzelaniu ostrą amunicją. Zanim pojadą na prawdziwą strzelnicę, będą już mieli opanowane umiejętności posługiwania się bronią. Strzelnica przypomina grę komputerową, jednak ekran zajmuje całą ścianę i strzela się z prawdziwej broni, która została odpowiednio zmodyfikowana - wyposażono ją w diody laserowe oraz układy pneumatycznego przeładowywania.

Uczniowie mundurówki są bardzo zadowoleni z ćwiczeń i już niedługo wezmą udział w kolejnych.

Tekst: Elżbieta Mortka

Fotografia: Elżbieta Mortka