MUNDURÓWKA Z LO W OPALENICY SZKOLIŁA UCZNIÓW OPALENICKIEJ PODSTAWÓWKI

11 grudnia 2018 roku w ramach współpracy pomiędzy Szkołą Podstawową w Opalenicy z Oddziałam Dwujęzycznymi, a Zespołem Szkół w Opalenicy, uczniowie podstawówki gościli uczniów klasy służb mundurowych z ich koordynatorem Elżbietą Mortką. Uczniowie mundurówki spotkali się z uczniami wszystkich klas ósmych.

Mundurówka poprowadziła krótki pokaz z pierwszej pomocy, wykorzystując profesjonalny sprzęt. Uczniowie z podstawówki z zaciekawieniem patrzyli jak ich starsi koledzy wykonują podstawowe czynności związane z RKO u osób dorosłych,  dzieci, niemowląt i noworodków, wykorzystują deskę ortopedyczną oraz automatyczny defibrylator zewnętrzny.

W dalszej części spotkania uczniowie z podstawówki, przy pomocy swoich starszych kolegów, próbowali dokonać oceny stanu osoby nieprzytomnej, wykonać uciski klatki piersiowej i oddechy ratownicze. Ogromne emocje wśród uczniów wzbudziła   resuscytacja krążeniowo - oddechowa noworodka i niemowlaka oraz ewakuacja poszkodowanego na desce ortopedycznej. Mundurówka pokazała też filmy z obozów szkoleniowych i innych zajęć prowadzonych w ramach tego profilu. Uczniowie szkoły podstawowej są niezwykle zadowoleni ze spotkania z uczniami klas służb mundurowych.

Więcej zdjęć w GALERII.

Tekst: Elżbieta Mortka