****************************

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM

Bohater dla wielu młodych ludzi to nieudacznik życiowy, bo przecież w dzisiejszych czasach trzeba mieć, a nie być. A jednak byli ludzie, którzy poświęcili się dla swoich wartości, ideałów, ojczyzny. Czy dzisiaj znaleźliby się ludzie, szczególnie młodzi, którzy potrafiliby się tak poświęcić, zaryzykować własne życie, by odzyskać wolność…?

 

Cóż...trudno powiedzieć, ale należy mieć nadzieję, że tamci bohaterowie, których już nie ma, nie byli ostatni. Ile dzisiaj znaczy honor, patriotyzm, ojczyzna, przyjaźń, prawda? To wartości, które tylko dla nielicznych są ważne. Dla Powstańców, którzy 100 lat temu chwycili za broń i pokazali, że mimo wysiłków pruskiego zaborcy, by zniszczyć narodową tożsamość, wciąż pozostali Polakami kultywującymi swój język, historię, tradycję i mających swoją godność i honor, były to wartości najważniejsze.

 

Opalenickie obchody 100-lecia Wybuchu Powstania Wielkopolskiego rozpoczęły się od mszy świętej w kościele pw. św. Mateusza, która poprzedzona została przez Kolędarium Polskie – inscenizację w wykonaniu opaleniczan. Następnie uczestnicy wydarzeń udali się pod Ścianę Pamięci, gdzie odbyła się krótka uroczystość patriotyczna. Oprawę wojskową, kolejny już raz, przygotowały klasy służb mundurowych z Liceum Ogólnokształcącego w Opalenicy: klasa 1B, 2B i 3E z ich koordynatorem Elżbietą Mortką. Podczas uroczystości członkowie Opalenickiego Fan Clubu Lecha Poznań rozpostarli kilkunastometrowy okolicznościowy baner upamiętniający Powstanie, odpalili race i donośnym hasłem: „Cześć i chwała bohaterom” oddali im należny szacunek.

Następnie uczestnicy uroczystości prowadzeni przez orkiestrę i uczniów klas służb mundurowych z pochodniami w dłoniach przeszli ulicami Opalenicy do auli w Przedszkolu przy ulicy Zamkowej na wieczornicę powstańczą. Asysta w kościele, pochodnie, warta zorganizowana przez uczniów opalenickiej mundurówki stworzyły piękną oprawę obchodów rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

 

Więcej zdjęć w GALERII.

 

Tekst: Elżbieta Mortka

Fotografia:  Elżbieta Mortka

Najnowsze

Popularne

Ten serwis korzysta z plików cookies. Informacje zawarte w cookies wykorzystujemy m.in. w celach statystycznych, funkcjonalnych oraz dostosowania strony do indywidualnych potrzeb użytkownika. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies zmieniając odpowiednio ustawienia w Twojej przeglądarce. Szczegółowe informacje w Polityce ochrony prywatności. polityka prywatnosci.

EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk