****************************

Z OPALENICKIEJ MUNDURÓWKI DO AKADEMII WOJSK LĄDOWYCH WE WROCŁAWIU

Opalenicka mundurówka gościła sierżanta podchorążego 13 kompanii szkolnej Patryka Ratajczaka. Patryk jest absolwentem klasy służb mundurowych w Opalenicy.  Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Opalenicy związał swoją przyszłość z Akademią Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

Celem studiów wojskowych jest przygotowanie absolwentów do służby w charakterze dowódcy plutonu w strukturach bezpieczeństwa państwa, jak również przygotowanie do wykonywania zadań w warunkach jednostki wojskowej, dowodzenia oraz organizowania i prowadzenia działalności szkoleniowo-wychowawczej. Studia gwarantują słuchaczom zdobycie wiedzy specjalistycznej i umiejętności niezbędnych do objęcia pierwszych stanowisk służbowych przewidzianych dla podporuczników w określonym korpusie osobowym (grupie osobowej).

Plutonowy podchorąży Patryk Ratajczak zapoznał uczniów z rekrutacją do AWL we Wrocławiu. O przyjęcie na studia stacjonarne dla kandydatów na żołnierzy zawodowych może ubiegać się kandydat który nie był karany sądownie, posiada obywatelstwo polskie, posiada odpowiednią zdolność psychiczną i fizyczną do zawodowej służby wojskowej (orzeczoną przez Wojskową Komisję Lekarską i Pracownię Psychologiczną), posiada co najmniej 18 lat,  w dniu powołania do służby, posiada świadectwo dojrzałości i zda egzamin wstępny. Następnie kandydat musi przejść 3 etapy. Etap I to analiza dokumentów. Etap II to wynik części pisemnej egzaminu maturalnego z przedmiotów: matematyka (lub fizyka, lub chemia, lub informatyka) oraz język angielski; test ze znajomości języka angielskiego, jeżeli nie był przedmiotem egzaminu maturalnego,  sprawdzian (test) sprawności fizycznej. Sprawdzian sprawności fizycznej zawiera elementy sprawdzające siłę, szybkość i wytrzymałość kandydata, obejmuje następujące konkurencje: dla mężczyzn: ( bieg na dystansie 1000 m, bieg wahadłowy 10 x 10 m, podciąganie na drążku wysokim w nachwycie, pływanie 50 m stylem dowolnym; dla kobiet:  bieg na dystansie 800 m, bieg zygzakiem – „koperta”, zwis na ugiętych ramionach na czas. I wreszcie  etap III to rozmowa kwalifikacyjna. W dalszej części spotkania Patryk omówił uczniom mundurówki założenia i cele misji wojskowych Polaków.

Jego wizyta w naszej szkole uzmysłowiła uczniom, że przez ciężką pracę i naukę można spełniać swoje marzenia. Nasza młodzież bardzo chętnie gości żołnierzy, studentów, wykładowców związanych ze służbami mundurowymi i na pewno wizyta  podchorążego  Patryka Ratajczaka dała pewien obraz funkcjonowania AWL.

 

Tekst: Elżbieta Mortka

Fotografia: Elżbieta Mortka

Najnowsze

Popularne

Ten serwis korzysta z plików cookies. Informacje zawarte w cookies wykorzystujemy m.in. w celach statystycznych, funkcjonalnych oraz dostosowania strony do indywidualnych potrzeb użytkownika. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies zmieniając odpowiednio ustawienia w Twojej przeglądarce. Szczegółowe informacje w Polityce ochrony prywatności. polityka prywatnosci.

EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk