****************************

O PATRIOTYZMIE W ZESPOLE SZKÓŁ

W czwartek 15 marca w holu Zespołu Szkół w Opalenicy odbyła się kolejna sesja popularnonaukowa, której organizatorami są uczniowie i nauczyciele klas akademickich, pozostających pod naukową opieką Instytutu Kultury Europejskiej w Gnieźnie. Tegoroczny temat sesji – „Patriotyzm a nacjonalizm” - miał charakter dyskusyjny i kontrowersyjny.

W sesji wzięli udział zaproszeni goście. Wśród nich znaleźli się: prof. dr hab. Eliza Grzelak, zastępca burmistrza Opalenicy Paweł Jakubowski, dziekan opalenickiego Uniwersytetu III Wieku Elżbieta Adamczewska, kierownik biblioteki miejskiej Karol Piotrzkiewicz, dyrektorzy szkół podstawowych a także słuchacze UTW. Nie zabrakło również uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół z dyrektor Genowefą Wasiak.


W pierwszej części sesji młodzież zaprezentowała autorskie projekty badawcze, które analizowały wybrane zjawiska związane z tematem. Zebrani wysłuchali wystąpień dotyczących postrzegania patriotyzmu z perspektywy wieku (Julia Buda, Karolina Polaczyk – kl. 2ad), koncepcji miłości do ojczyzny wg Młodzieży Wszechpolskiej (Joanna Kałek, Anna Skotarek – kl. 1a), patriotyzmu na emigracji (Emilia Fąferek, Martyna Szulc – kl. 2ad) oraz różnic pomiędzy patriotyzmem a nacjonalizmem (Mikołaj Borowczak, Filip Domagała – kl. 2ad).

Po uczniowskich prezentacjach głos zabrała prof. dr hab. Eliza Grzelak, która odniosła się do wypowiedzi młodzieży i podkreśliła dojrzały charakter zaprezentowanych badań i analiz. Część wykładu pani profesor poświęciła refleksji na temat współczesnego kryzysu wartości oraz powszechnego zjawiska zmiany znaczeń wyrazów, co prowadzi do kryzysu komunikacyjnego i poznawczego. Sesję zamknęła dyrektor Genowefa Wasiak, która w kilku słowach odniosła się do kwestii patriotyzmu z perspektywy relacji polsko – niemieckich. Pani dyrektor zaprosiła również wszystkich na kolejne naukowe spotkanie za rok.

Izabela Trzeciak
Fotografia: Elżbieta Mortka

Najnowsze

Popularne

Ten serwis korzysta z plików cookies. Informacje zawarte w cookies wykorzystujemy m.in. w celach statystycznych, funkcjonalnych oraz dostosowania strony do indywidualnych potrzeb użytkownika. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies zmieniając odpowiednio ustawienia w Twojej przeglądarce. Szczegółowe informacje w Polityce ochrony prywatności. polityka prywatnosci.

EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk