****************************

WYMIANA POLSKO – NIEMIECKA

W dniach od 6 do 11maja już po raz 22.  grupa uczniów z  Zespołu Szkół w Opalenicy gościła u rówieśników z zaprzyjaźnionej szkoły z Schöningen w Niemczech. Wyjazd do Niemiec był częścią realizacji tegorocznej wymiany.  Celem projektu było poznanie tradycji narodowych, uczenie się tolerancji, pokonywanie stereotypów oraz umocnienie kontaktów między szkołami. Uczestnicy mieli tez okazję doskonalić swoje umiejętności językowe w zakresie języka niemieckiego i angielskiego. Realizacja projektu była możliwa dzięki dofinansowaniu uzyskanemu od  organizacji PNWM (Polsko - Niemiecka Współpraca Młodzieży), a także Gminy Opalenica.

Osiem osób z opiekunkami - panią Iwoną Klockiewicz i panią Justyną Mańka - spędziło 5 dni u zachodnich sąsiadów. Wspólnie z niemieckimi koleżankami i kolegami polscy uczniowie zwiedzili Muzem Paleon w Schoeningen, gdzie znajduje się najstarsza włócznia znaleziona w Europie, a także Helmstadt.  Głównym wydarzeniem pobytu była dwudniowa wycieczka do Getyngi. W tym malowniczym mieście zwiedziliśmy słynny uniwersytet, zobaczyliśmy zabytki i pomniki. Ważnym celem wizyty były warsztaty w centrum sejsmologicznym, gdzie poznawaliśmy naturę trzęsień ziemi. W ostatnim dniu pobytu odwiedziliśmy Autostadt, czyli centrum wystawiennicze różnych marek samochodowych na terenie słynnej fabryki Volkswagen..

Był też czas na rozmowy, zabawy integracyjne i wspólnie przyrządzane posiłki. Uczniowie mieszkali u rodzin i dzięki temu mogli poznać życie codzienne. Młodzi ludzie byli zadowoleni z pobytu w Niemczech. Kolejna realizacja projektu w przyszłym roku szkolnym.

 

 

 

Iwona Klockiewicz

Najnowsze

Popularne

Ten serwis korzysta z plików cookies. Informacje zawarte w cookies wykorzystujemy m.in. w celach statystycznych, funkcjonalnych oraz dostosowania strony do indywidualnych potrzeb użytkownika. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies zmieniając odpowiednio ustawienia w Twojej przeglądarce. Szczegółowe informacje w Polityce ochrony prywatności. polityka prywatnosci.

EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk