****************************

WRZEŚNIOWE PRO MEMORIA

Wrzesień to miesiąc, który zajmuje szczególne miejsce w polskiej historii. Społeczność Zespołu Szkół w Opalenicy 19.09.2019r. uczciła go również w sposób szczególny. Młodzież przypomniała o wydarzeniach, które w drastyczny sposób wpłynęły na historię naszej Ojczyzny w XX wieku.

 

1 września 1939r. Niemcy hitlerowskie zaatakowały Polskę, rozpoczynając tym samym II wojnę światową. Armia Czerwona dokonała agresji na nasz kraj w dniu 17 września 1939r. Władze radzieckie rozkazały następnie wyselekcjonować oficerów Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza, funkcjonariuszy policji państwowej, pracowników wywiadu, sądownictwa i zgrupować ich w obozach w Kozielsku, Starobielsku, Ostaszkowie.

 

Wiosną 1940 roku dokonał się los oficerów polskich ujętych przez Sowietów w wyniku kampanii wrześniowej. Jeńców z obozu w Kozielsku transportowano koleją do Gniezdowa pod Smoleńskiem, a stamtąd samochodami do lasu katyńskiego. Jeńców z obozu w Starobielsku dowożono koleją do Charkowa, a z obozu w Ostaszkowie  do Kalinina i rozstrzeliwano w piwnicach urzędu NKWD. Jednocześnie trwały deportacje, liczba deportowanych w głąb ZSRR z terenu całej okupacji według polskich szacunków to 900 tys. do 1,5 mln osób. Uczniowie klas 2TIL oraz 1 BG pod kierunkiem wychowawczyń - p. Justyny Michalskiej oraz p. Katarzyny Leksowskiej w holu szkoły przedstawili montaż muzyczno-literacki upamiętniający martyrologię narodu polskiego.

Zespół ,,Ventus” pod opieką p. Piotra Marchewki w poruszający sposób zaśpiewał piosenkę ,,Biały krzyż”, a całość została uzupełniona prezentacją multimedialną.


Justyna Michalska

Najnowsze

Popularne

Ten serwis korzysta z plików cookies. Informacje zawarte w cookies wykorzystujemy m.in. w celach statystycznych, funkcjonalnych oraz dostosowania strony do indywidualnych potrzeb użytkownika. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies zmieniając odpowiednio ustawienia w Twojej przeglądarce. Szczegółowe informacje w Polityce ochrony prywatności. polityka prywatnosci.

EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk