****************************

NASI BIEGACZE WICEMISTRZAMI POWIATU W SZTAFETOWYCH BIEGACH PRZEŁAJOWYCH!

W czwartek 3 października 2019r. w Bolewicku odbyły się Mistrzostwa Powiatu Nowotomyskiego w Sztafetowych Biegach Przełajowych Szkół Podstawowych i Ponadpodstawowych.

 

Więcej…

NIE ŚMIECIMY, SPRZĄTAMY, ZMIENIAMY…

„Posprzątajmy sobie w głowach, by nie śmiecić więcej” – pod takimi hasłami odbyło się tegoroczne sprzątanie świata.Więcej…

SPOTKANIA Z HISTORIĄ

26 września klasa 2a LO uczestniczyła w wykładach i warsztatach z historii pod hasłem „Powtórka przed …”, które odbywały się w Collegium Historicum UAM w Poznaniu. W podobnych zajęciach dzień później udział wzięli tegoroczni maturzyści z klasy akademickiej 3a. Uczniom towarzyszyły wychowawczynie: Izabela Trzeciak i Anna Czerwiec oraz historyczka p. Justyna Michalska.

Więcej…

FESTIWAL MATEMATYKI

26 września 2019 r. uczniowie klas 1BG, 1BP, 2B wraz z opiekunami Sabiną Śmierzchalską i Hanną Krzyśków uczestniczyli w odbywającej się na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu czwartej edycji Festiwalu Matematyki.

Więcej…

JESIENNY RAJD PIERWSZOKLASISTÓW

Jak każdej jesieni, opaleniccy Pierwszoklasiści z Zespołu Szkół wyruszyli na pieszy rajd po ścieżkach naszej okolicy. Mimo mało sprzyjającej aury w pierwszych dniach jesieni, wszystko odbyło się wg wcześniej przygotowanego scenariusza. Autorami tegorocznej edycji były klasy 2b i 3 TL wraz z wychowawcami. Rajd po raz pierwszy zgromadził na starcie tak liczne grono uczniów.

Więcej…

WRZEŚNIOWE PRO MEMORIA

Wrzesień to miesiąc, który zajmuje szczególne miejsce w polskiej historii. Społeczność Zespołu Szkół w Opalenicy 19.09.2019r. uczciła go również w sposób szczególny. Młodzież przypomniała o wydarzeniach, które w drastyczny sposób wpłynęły na historię naszej Ojczyzny w XX wieku.

 

Więcej…

NA POZNAŃSKIM SALONIE MATURZYSTÓW

W dniach 23 – 24 września w kompleksie Politechniki Poznańskiej odbyła się kolejna już edycja Poznańskiego Salonu Maturzystów Perspektywy 2019 współorganizowanego przez władze Poznania, Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Poznaniu oraz Wielkopolskiego Kuratora Oświaty.

 

Więcej…

EKO MARSZ 2019

W piątek 20 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Eko Marszu zorganizowanym przez Centrum Kultury i Bibliotekę w Opalenicy. Zespół Szkół był reprezentowany przez grupę młodzieży liczącą ok. 400 osób wraz z nauczycielami. W marszu uczestniczyli uczniowie wszystkich klas liceum ogólnokształcącego, technikum i szkoły branżowej poza tegorocznymi maturzystami.

Więcej…

„UCZMY SIĘ RAZEM ŻYĆ!”

W dniu 11.09.2019 roku klasa II a LO uczestniczyła w całodniowych warsztatach pt. “Uczmy się razem żyć!” prowadzonych przez trenerki Katarzynę Halicką oraz Stanisławę Piotrowską  . Zajęcia zostały  zrealizowane w ramach projektu “Uczmy się razem żyć 2019” przez Wielkopolskie Forum Organizacji Osób z Niepełnosprawnościami, dzięki współfinansowaniu ze środków PFRON będących w dyspozycji Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Więcej…

INTEGRACYJNY WYJAZD KL. 2B LO

6 września 2019 roku klasa 2b wybrała się na fascynującą wycieczkę, mającą na celu przybliżenie historii Starego Miasta w Poznaniu. Pierwszym punktem obserwacyjnym stał się piękny renesansowy ratusz, który został zniszczony w 1945 roku. Na szczęście odbudowano go w latach 1945 - 1954. Uczniowie poznali też historię Orła z ratusza, który przetrwał II wojnę światową w ukryciu, co pozwoliło zachować go w jego pierwotnym stanie.Więcej…

NARODOWE CZYTANIE Z UDZIAŁEM LICEALISTÓW

6 września w sali widowiskowej mieszczącej się w remizie OSP odbyła się opalenicka edycja Narodowego Czytania. Wzięli w niej udział również licealiści z Zespołu Szkół, którzy zmierzyli się z lekturą fragmentów polskich nowelek powstałych w XIX i XX wieku..

 

Więcej…

INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO W ZESPOLE SZKÓŁ

W poniedziałek 2 września młodzież opalenickiego Zespołu Szkół uroczyście rozpoczęła rok szkolny 2019/2020. Inaugurację w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji poprzedziła msza święta odprawiona w kościele św. Józefa. Uczniami szkoły średniej w Opalenicy została w tym roku rekordowa grupa absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych. W 14 klasach pierwszych uczyć się będzie 340 młodych ludzi.

Więcej…

OPALENICKA MUNDURÓWKA UCZCIŁA 80 ROCZNICĘ WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ

1 września  2019 roku w Opalenicy odbyły się uroczystości upamiętniające 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Oprawę wojskową kolejny już raz, przygotowały klasy służb mundurowych z Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego - klasa 2B i klasa 3B z wychowawcami Elżbietą Mortką i Andrzejem Dąbrowskim.

Więcej…

OPALENICKIE OBCHODY ROCZNICY WYBUCHU WOJNY

1 września 2019 roku przypada 80 rocznica wybuchu II wojny światowej. Ten szczególny moment naszej historii uczciła społeczność uczniów i nauczycieli opalenickiego Zespołu Szkół.

 

Więcej…

OPALENICKA MUNDURÓWKA AKTYWNA RÓWNIEŻ W WAKACJE

Mundurówka w Opalenicy to szczególny profil, który nie tylko kształtuje charakter młodego człowieka, ale przygotowuje również do życia na wielu płaszczyznach. Wyrabia w uczniach takie cechy i wartości jak tolerancja, poszanowanie do munduru, do drugiego człowieka, patriotyzm, umiejętność odpowiedniej reakcji w trudnych sytuacjach.

 

Więcej…

 

HISTORYCZNE ZAKOŃCZENIE ROKU W OPALENICKIM ZESPOLE SZKÓŁ

19 czerwca podobnie jak w innych polskich szkołach, w opalenickim Zespole Szkół odbyło się uroczyste zakończenie roku 2018/2019. Historyczne, bo po raz pierwszy, a jednocześnie po raz ostatni świadectwa ukończenia szkoły odebrali gimnazjaliści uczący się w Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi.

 

Więcej…

AKADEMICY NA KONFERENCJI NAUKOWEJ

18 czerwca na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu odbyła się kolejna edycja Młodzieżowej Konferencji Ekofilozoficznej. W jej trakcie młodzież licealna oraz studenci wygłaszali referaty związane z tematem głównym „Woda – przyrody wielka łza”.

 

Więcej…

PODSUMOWANIE AKCJI „WKRĘĆ SIĘ W POMAGANIE”

Samorząd Uczniowski podsumował akcję zbiórki  plastikowych nakrętek na rehabilitację Stasia, który przyszedł na świat jako wcześniak (ważył zaledwie 800 gram) i wymaga specjalistycznej rehabilitacji z uwagi na czterokończynowe porażenie mózgowe, problemy z oczami i dysplazję oskrzelowo-płucną.

 

Więcej…

KOLEJNE WYRÓŻNIENIA DLA OPALENICKIEJ MUNDURÓWKI

Przez cały rok szkolny 2018/2019 uczniowie klas służb mundurowych brali udział w zajęciach, wykładach, ćwiczeniach i obozach, gdzie zdobywali wiedzę i umiejętności w ramach programu klas służb mundurowych, obejmujących cztery moduły: wojskowy, policyjny, pożarniczy oraz bezpieczeństwa publicznego.

 

Więcej…

„BOGU NA CHWAŁĘ, LUDZIOM NA RATUNEK”

Bogu na chwałę, ludziom na ratunek” - tak brzmi zawołanie strażaków. Jest coś z rycerskości w tym zawodzie, bo kto inny tak bardzo poświęca się innemu człowiekowi i walczy o cudze życie, narażając własne. Na szacunek zasługuje fakt, że strażacy, ratując ludzi i mienie, biegną tam, skąd inni ze względu na niebezpieczeństwo uciekają.

 

Więcej…

AKADEMICY W TEATRZE

Mimo że rok szkolny 2018/2019 niebawem się skończy, uczniowie klas akademickich opalenickiego Liceum Ogólnokształcącego nie zwalniają tempa. W piątek 14 czerwca akademicy z kl. 1a i 2a wraz opiekunkami – Izabelą Trzeciak Małgorzatą Kurek – obejrzeli w poznańskim Teatrze Muzycznym spektakl pt. „Rodzina Adamsów”.

 

 

Więcej…

OBÓZ SZKOLENIOWY W KIEKRZU

W dniach od 5 do 6 czerwca 2019 roku młodzież z klasy 2B o profilu służb mundurowych z wychowawcą Elżbietą Mortką uczestniczyła w obozie szkoleniowym w Kiekrzu. Organizatorem obozu była Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu. W trakcie dwudniowego szkolenia młodzież miała okazję zapoznać się z wieloma aspektami codziennej pracy policji.


Więcej…

ODDALI HOŁD PRYMASOWI TYSIĄCLECIA

4 czerwca licealiści z Opalenicy uczcili swojego patrona Prymasa Tysiąclecia ks. Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Głównym punktem obchodów Święta Patrona Szkoły był konkurs zorganizowany przez polonistki prof. Danutę Szaroszyk – Sochę i prof. Izabelę Trzeciak pod hasłem „Prymas Tysiąclecia – ojciec narodu, mąż stanu”.

 

Więcej…

MAJORKA – NASZA MIŁOŚĆ

Tradycją Zespołu Szkół w Opalenicy jest organizowanie pod koniec roku szkolnego szkolnych wycieczek zagranicznych, w których mogą uczestniczyć uczniowie wszystkich typów szkół. Wyjazdy te – poza walorami turystycznymi i krajoznawczymi – mają również charakter edukacyjny, nawiązujący do treści realizowanych w podstawach programowych różnych przedmiotów.

 

Więcej…

DZIEŃ DZIENNIKARZA NA WNPID

31. 05. 2019 r. uczniowie klasy akademickiej 1a w ramach akcji Dzień dziennikarza uczestniczyli w kilkugodzinnych wykładach i warsztatach na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM. Młodzież najpierw wysłuchała wykładu na temat zagrożeń dla rzetelnego dziennikarstwa XXI w., który wygłosił dr Szymon Ossowski.

 

Więcej…

27 MAJA - DZIEŃ SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO.

27 maja, na pamiątkę pierwszych demokratycznych wyborów samorządowych z 1990 r., obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego. O ustanowieniu tego święta zdecydował 29 czerwca 2000 r. Sejm w specjalnej uchwale na 10-lecie odrodzenia polskiego samorządu terytorialnego.

 

Więcej…

KOLEJNY WYKŁAD NA WYDZIALE MATEMATYKI I INFORMATYKI UAM

Dnia 21. maja 2019 r. uczniowie klas 1B, 2B liceum i 3C gimnazjum wzięli udział w drugim w tym roku szkolnym wykładzie dla młodzieży z cyklu „Po indeks z Pitagorasem” na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM w Poznaniu. Kolejny raz mieli możliwość poznać w łatwo przyswajalnej formie interesujące zagadnienia naukowe z matematyki i informatyki.

Więcej…

GOTOWI DO STARTU? TAK!

Pod taką właśnie nazwą w maju odbyły się w naszej szkole warsztaty przeprowadzone przez panią Natalię Baturę - Specjalistę ds. Funduszy Europejskich.

 

Więcej…

UCZNIOWIE OPALENICKIEJ MUNDURÓWKI NA ZAWODACH SPORTOWO - OBRONNYCH W BIEDRUSKU

Młodzież klasy służb mundurowych Liceum Ogólnokształcącego w Opalenicy zajęła 4 miejsce podczas wojewódzkich eliminacji do Ogólnopolskiego Zlotu Klas Mundurowych w Żaganiu. Rywalizacja była zacięta. Do 3 miejsca zabrakło zaledwie 2 punktów.

 

Więcej…

ZAJĘCIA MUNDURÓWKI NA BASENIE

Jednym z założeń klas służb mundurowych jest systematyczna nauka pływania. Co tydzień pierwsza i druga klasa służb mundurowych z Liceum Ogólnokształcącego w  Opalenicy  udaje się do Wolsztyna na basen.

 

Więcej…

MUNDURÓWKA Z OPALENICY ZDOBYŁA CERTYFIKATY I ZAŚWIADCZENIA

W ostatni piątek kwietnia 2019 roku odbyła się uroczystość pożegnania tegorocznych absolwentów Liceum i Technikum  Zespołu Szkół w Opalenicy. Wśród nich byli uczniowie klasy służb mundurowych – 3BE.

 

Więcej…

ROZWIŃ SKRZYDŁA... STUDIUJ ZA GRANICĄ.

W poniedziałek 20.05.2019 roku uczniowie klas 2 opalenickiego technikum i liceum uczestniczyli w wykładach zorganizowanych przez miedzynarodową organizację Kastu International.

 

Więcej…

OPALENICKA MUNDURÓWKA NA „ŚNIEŻNIKU”

Uczniowie z klas służb mundurowych 1B i 2B LO w Opalenicy wraz z wychowawcami Elżbietą Mortką i Andrzejem Dąbrowskim, pod okiem kadry instruktorskiej, mieli możliwość przetestowania broni strzeleckiej używanej przez drużynę zmechanizowaną w Wojsku Polskim w ramach ćwiczeń na tzw. „Śnieżniku” w CSWL im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego w Poznaniu.

Więcej…

WYMIANA POLSKO – NIEMIECKA

W dniach od 6 do 11maja już po raz 22.  grupa uczniów z  Zespołu Szkół w Opalenicy gościła u rówieśników z zaprzyjaźnionej szkoły z Schöningen w Niemczech. Wyjazd do Niemiec był częścią realizacji tegorocznej wymiany.  Celem projektu było poznanie tradycji narodowych, uczenie się tolerancji, pokonywanie stereotypów oraz umocnienie kontaktów między szkołami. Uczestnicy mieli tez okazję doskonalić swoje umiejętności językowe w zakresie języka niemieckiego i angielskiego. Realizacja projektu była możliwa dzięki dofinansowaniu uzyskanemu od  organizacji PNWM (Polsko - Niemiecka Współpraca Młodzieży), a także Gminy Opalenica.

Więcej…

PROJEKT MUNDURÓWKI Z OPALENICY

Kolejny już raz uczniowie klas służb mundurowych 1B i 2B z wychowawcami Elżbietą Mortką i Andrzejem Dąbrowskim pojechali na obóz szkoleniowy do Łężeczek. Obóz trwał cztery dni od 8.05 do 11.05 2019 r. I tym razem program był bardzo urozmaicony i niezwykle napięty, a młodzież nastawiona na dużą aktywność fizyczną i dyscyplinę. W tym celu każdy dzień rozpoczynał się od ćwiczeń fizycznych i to wcześnie rano. Po porannym rozruchu kolejnym punktem była toaleta poranna, przygotowanie do śniadania i apel. Mundurówka po zajęciach korzystała z basenu, siłowni i boiska.

Więcej…

PROJEKT EDUKACYJNY OPALENICKICH LICEALISTÓW

W dniach 6.05 – 7.05 opaleniccy licealiści z klas II przebywali w Gdańsku, gdzie wraz z opiekunkami Izabelą Trzeciak i Małgorzatą Kurek realizowali autorski projekt edukacyjny „Droga do wolności”. Powstanie projektu wiąże się z 30 rocznicą wyborów z 4 czerwca 1989r., które zakończyły się wielkim zwycięstwem Solidarności. Ich konsekwencją stał się upadek komunizmu i przemiany polityczne nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Wybory te były rezultatem porozumienia zawartego pomiędzy władzą komunistyczną a przedstawicielami części opozycji i Kościoła podczas obrad Okrągłego Stołu.

 

 

Więcej…

NIECH SIĘ ŚWIĘCI 3 MAJA!!!

Uchwalenie Konstytucji 3 Maja 1791r. było największym osiągnięciem Sejmu Czteroletniego. Król Stanisław August Poniatowski złożył przysięgę dochowania jej wierności. Pokonano przeszkody polityczne i prawne na drodze budowy nowego ustroju. Zachowano dominację szlachty, wzrosła jednak rola miast, mieszczaństwa, wprowadzono dziedziczność tronu w obrębie dynastii saskiej. Polska stała się monarchią konstytucyjną.

Więcej…

POŻEGNANIE MATURZYSTÓW ROCZNIKA 2018/2019

Pożegnanie maturzystów w ZS w Opalenicy 26 kwietnia 2019 r. w Zespole Szkół w Opalenicy odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego dla maturzystów. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz powiatowych, Burmistrz Miasta i Gminy Opalenica, zaproszeni goście, nauczyciele i pracownicy ZS oraz oczywiście absolwenci - uczniowie klas liceum ogólnokształcącego, technikum oraz liceum dla dorosłych.

Więcej…

UCZENNICE NASZEJ SZKOŁY NA SZCZEBU DIECEZJALNYM OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU BIBLIJNEGO

Uczennice kl. 2B LO – Weronika Komorowska i Zuzanna Toporek - z sukcesem przebrnęły przez szkolne eliminacje XXIII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej i 25 kwietnia 2019 r. znalazły się w elitarnym gronie ok. 30 uczniów z całej diecezji, którzy przystąpili do zmagań o finał na szczeblu ogólnopolskim. Choć nie znalazły się w trójce finalistów tego konkursu, to i tak należą im się ogromne gratulacje za osiągnięte wyniki, a przede wszystkim za wykazanie się olbrzymią wiedzą o Księdze Wyjścia i Liście św. Pawła do Rzymian. Liczymy, że w przyszłym roku, w kolejnej edycji konkursu, sięgną po najwyższe laury!

Piotr Marchewka

Więcej artykułów…

Najnowsze

Popularne

Ten serwis korzysta z plików cookies. Informacje zawarte w cookies wykorzystujemy m.in. w celach statystycznych, funkcjonalnych oraz dostosowania strony do indywidualnych potrzeb użytkownika. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies zmieniając odpowiednio ustawienia w Twojej przeglądarce. Szczegółowe informacje w Polityce ochrony prywatności. polityka prywatnosci.

EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk