Z OPALENICKIEJ MUNDURÓWKI DO NSR

Wraz z początkiem 2018 roku odbyło się kolejne przyjęcie ochotników do Narodowych Sił Rezerwowych. W Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu około 250 elewów rozpoczęło turnus służby przygotowawczej. Wśród kandydatów na żołnierzy około 30 % stanowią kobiety. W ich gronie pojawiła się absolwentka opalenickiej mundurówki Greta Busch.

 

Już czwarty miesiąc nowo przybyli żołnierze przechodzą szkolenie zgodnie z programem w Ośrodku Szkolenia Podstawowego. Ośrodek ten stanowi ważny element Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu, którego przeznaczeniem jest szkolenie kadetów (przyszłych podoficerów) i elewów (szeregowych) na potrzeby Narodowych Sił Rezerwowych. Komendantem OSP jest mjr Dariusz Wyrzykowski. Pierwszy, trzymiesięczny etap to dla elewów czas szkolenia podstawowego, podczas którego poznają niezbędne wiadomości teoretyczne i praktyczne jakie stanowią o prawidłowym zachowaniu żołnierza. Zaznajomią się nie tylko z regulaminami, musztrą czy dyscypliną wojskową, ale także  uczestniczą w zajęciach ze szkolenia ogniowego i taktycznego oraz  z zakresu prawa wojskowego i kształcenia obywatelskiego. Oprócz tego, bardzo istotnym elementem szkolenia jest praca wychowawcza z żołnierzami. Każdy przyszły żołnierz musi  zdawać sobie sprawę z tego, że noszenie munduru to nie tylko przywilej i forma realizowania życiowej pasji, ale też konieczność opanowania i rozumienia zasad żołnierskiego zachowania.


Ostatni, czwarty miesiąc, to szkolenie specjalistyczne. Najlepsi z nich po zakończeniu służby przygotowawczej mają szansę na zawodową służbę wojskową, jeśli tylko ich umiejętności okażą się przydatne w określonych rodzajach wojsk. Każdy żołnierz będzie szkolony w zakresie przewidzianej dla siebie specjalności wojskowej, czyli tego, co będzie podstawą  jego przyszłej służby. Spośród wielu specjalności, jakie występują w Wojsku Polskim, żołnierze Ośrodka szkoleni są na strzelców, wartowników, kierowców kołowych i gąsienicowych transporterów opancerzonych, czy obsługę karabinów maszynowych, granatników i broni pokładowej na sprzęcie ciężkim. 12 stycznia delegacja nowo przybyłych żołnierzy otrzymała broń z rąk Komendanta CSWL wz. podpułkownika Romana Narożnego, a 9 lutego odbyła się uroczysta przysięga.

 

Żołnierz powinien działać  i wykonywać zadania w każdych warunkach atmosferycznych. Elewi w Poznaniu  nie narzekają. „Ciepły obiad po wyczerpujących zajęciach smakuje jak nigdy”- mówią z uśmiechem żołnierze. Elewi uczą się żołnierskiego rzemiosła na placach ćwiczeń taktycznych, musztry i salach wykładowych. Pierwsze  zajęcia ze szkolenia ogniowego, czy  długie godziny spędzone na placu musztry zapamiętają na długo. Te wszystkie wymogi, warunki i testy przechodzi pozytywnie Greta Busch. Greta  skończyła klasę służb mundurowych w Liceum Ogólnokształcącym w Opalenicy w kwietniu 2015 roku. Podczas swojej edukacji w opalenickiej mundurówce przechodziła testy sprawnościowe, uczyła się tez musztry i pierwszej pomocy na zajęciach w szkole, na zajęciach dodatkowych i podczas obozów szkoleniowych w Łężeczkach i w Kiekrzu. Jak podkreśla Greta te zajęcia pomogły jej w pierwszych miesiącach szkolenia. „Nasze liceum otworzyło mi furtkę do kariery, w szczególności niezwykle przydatny okazał się kurs pierwszej pomocy” – mówi Greta. W międzyczasie po zakończeniu szkoły podeszła do matury, którą oczywiście zdała, bo do nauki podchodziła zawsze bardzo poważnie. Absolwentka opalenickiej mundurówki jest w I Kompanii Szkolnej, w II plutonie szkolnym. Dowódcą jej  plutonu jest sierżant Radosław Puchalski, któremu jak mówi „zawdzięcza w szczególności kształcenie, rzetelne prowadzenie zajęć, opiekę nad nami podczas pobytu na szkoleniu”. Greta codziennie rozpoczyna zajęcia o 5:30, a kończy o 21:30. „Treningi musztry, zajęcia z regulaminów, łączności, terenoznawstwa, doskonalenie umiejętności strzeleckich,
codzienne zaprawy poranne przygotowują nas do egzaminów sprawnościowych kończących szkolenie. Pozwoli nam to dostać się do jednostek, w których będziemy mogli kontynuować karierę zawodowa” - mówi dalej Greta.

Grecie gratulujemy, że „wykorzystała” te 3 lata w opalenickiej mundurówce i życzymy, żeby radziła sobie dalej tak dobrze, jak w pierwszych miesiącach szkolenia i żeby została dobrym żołnierzem, bo zawód żołnierza to powołanie i ciągła gotowość do służby dla dobra naszego kraju.

 

Tekst: Elżbieta Mortka

Fotografia: archiwum ZS,

prywatne archiwum Grety

Najnowsze

Popularne

Ten serwis korzysta z plików cookies. Informacje zawarte w cookies wykorzystujemy m.in. w celach statystycznych, funkcjonalnych oraz dostosowania strony do indywidualnych potrzeb użytkownika. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies zmieniając odpowiednio ustawienia w Twojej przeglądarce. Szczegółowe informacje w Polityce ochrony prywatności. polityka prywatnosci.

EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk