MŁODZIEŻ NIEMIECKA Z WIZYTĄ W OPALENICY

W dniach od 24 do 29 września już po raz kolejny grupa uczniów z  Gimnazjum Sophianeum z Schoeningen w Niemczech przyjechała z wizytą do  Zespołu Szkół w Opalenicy. Wizyta gości z Niemiec była pierwszą częścią  realizacji wymiany w roku szkolnym 2018/19.

Podstawowy cel tego projektu to poznanie tradycji narodowych, przełamywanie stereotypów oraz umocnienie kontaktów między szkołami. Uczniowie mają też okazję doskonalić swoje umiejętności językowe. Realizacja zadań była możliwa dzięki dofinansowaniu uzyskanemu od  organizacji PNWM (Polsko - Niemiecka Współpraca Młodzieży) i Gminy Opalenica.

Temat tegorocznych spotkań polskiej i niemieckiej młodzieży brzmi: „Wkład Polski i Niemiec w rozwój astronomii”. Sześciu uczniów z Niemiec wraz z dwoma nauczycielami  spędziło u nas 5 dni.  Najważniejszym punktem projektu była wizyta w Obserwatorium Astronomicznym przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Piwnicach pod Toruniem. Mieliśmy  możliwość  poznania pracy astronomów i ich osiągnięć. Na uczniach największe wrażanie zrobił olbrzymi radioteleskop. Następnie  zwiedziliśmy  Dom Kopernika, który jest zarówno interaktywnym muzeum historii astronomii, jak i miejscem ukazującym życie codzienne w epoce renesansu.  W programie wizyty znalazł się również Poznań oraz Muzeum Archeologicznym w Biskupinie.

Był też czas na rozmowy, zabawy integracyjne i wspólnie przyrządzane posiłki. Uczniowie z Schoeningen mieszkali u rodzin i dzięki temu mogli poznać życie codzienne swoich rówieśników w Polsce.  Młodzi Niemcy byli zadowoleni z pobytu w Wielkopolsce i gościnności rodzin, u których mieszkali. Wiosną wyjeżdżamy do Niemiec z rewizytą. Czekamy z niecierpliwością.

Iwona Klockiewicz