INTENSYWNE SZKOLENIE MUNDURÓWKI

W październiku 2018 r. opalenicka mundurówka wraz z wychowawcą Elżbietą Mortką i opiekunem Sebastianem Libeltem, uczestniczyła w obozie w Łężeczkach, gdzie przeszła intensywne szkolenie z zakresu  pierwszej pomocy.

Pokazy i ćwiczenia prowadzili zaprzyjaźnieni z opalenicką mundurówką wolontariusze: Koordynator Ratownictwa Przedmedycznego Jarosław Kordus, Jarosław Cyprian i Krzysztof Szymczak - Ratownicy Przedmedyczni Enea Operator, biorący udział w Wolontariacie Pracowniczym. Najpierw uczniowie przypomnieli sobie podstawowe wiadomości z zakresu pierwszej pomocy. Po szkoleniu z ratownictwa przedmedycznego młodzież wykorzystała swoją wiedzę i umiejętności na manewrach ratowniczych. Przygotowano dla nich zdarzenia, które okazały się niezwykle ekscytujące i profesjonalnie zorganizowane. Na kilku różnych stacjach ratownicy pozorowali różne wypadki, pozoranci ucharakteryzowani przez ratowników, wczuwali się w role poszkodowanych, a uczniowie podzieleni na zespoły i wyposażeni w sprzęt ratowniczy, musieli udzielić pierwszej pomocy. Podczas tych ćwiczeń uczniowie musieli się wykazać umiejętnością pracy w zespole, dużym opanowaniem, spokojem i profesjonalizmem.

Dodatkowym atutem jest fakt, że wszystkie ćwiczenia odbywały się na profesjonalnym sprzęcie. Uczniowie znacząco poszerzyli i utrwalili wiadomości, które przyswoili podczas zajęć z pierwszej pomocy prowadzonych w szkole przez Elżbietę Morkę. Potrafili dokonać oceny stanu osoby nieprzytomnej, wykonać uciski klatki piersiowej i oddechy ratownicze, wiedzieli, jak bezpiecznie użyć defibrylatora zewnętrznego AED, radzili sobie z urazami rąk, nóg, głowy, pozycją bezpieczną i deską ortopedyczną.Na zakończenie ćwiczeń wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni przez ratowników apteczkami.

Młodzież była niezwykle zadowolona ze szkolenia i już myśli o następnym obozie  połączonym z ćwiczeniami z pierwszej pomocy.

Tekst: Elżbieta Mortka

Fotografia: Elżbieta Mortka