****************************

NIECH SIĘ ŚWIĘCI 3 MAJA!!!

Uchwalenie Konstytucji 3 Maja 1791r. było największym osiągnięciem Sejmu Czteroletniego. Król Stanisław August Poniatowski złożył przysięgę dochowania jej wierności. Pokonano przeszkody polityczne i prawne na drodze budowy nowego ustroju. Zachowano dominację szlachty, wzrosła jednak rola miast, mieszczaństwa, wprowadzono dziedziczność tronu w obrębie dynastii saskiej. Polska stała się monarchią konstytucyjną.

Suwerenności i ,,naprawy Rzeczypospolitej” nie wystarczyło tylko ogłosić i zapisać w konstytucji. W obronie ustawy majowej przyszło  naszym przodkom walczyć.
24 maja br. wspominaliśmy w Zespole Szkół w Opalenicy kolejną – 228 już rocznicę uchwalenia ustawy zasadniczej.

W ramach współpracy z wyższymi uczelniami na zaproszenie pani dyrektor Ireny Nawrockiej oraz nauczycielki historii – pani Justyny Michalskiej – mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole panią mgr Annę Lepalczyk – wykładowcę Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, która przybliżyła nam historię nowożytną Polski, ze szczególnym uwzględnieniem okoliczności uchwalenia Ustawy Rządowej i jej kontekstu historycznego.

W wykładzie wzięli udział wszyscy uczniowie naszego Zespołu Szkół. Następnie klasa 2a LO – klasa o profilu akademickim z rozszerzoną m.in. historią –  uczestniczyła w specjalnych warsztatach, podczas których uczniowie zajmowali się krytyką historyczną źródła historycznego, jakim jest niewątpliwie Konstytucja 3 Maja.
Wykład i warsztaty historyczne były ciekawą lekcją historii.

Justyna Michalska