Centralna Komisja Egzaminacyjna, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Główny Inspektorat Sanitarny przygotowały wytyczne dotyczące organizowania i przeprowadzania egzaminów zewnętrznych w 2020 r.
Egzamin maturalny rozpoczyna się 8 czerwca i trwa do 29 czerwca 2020r.
Harmonogram egzaminów z imiennymi listami zdających w danej sali udostępnimy na stronie internetowej szkoły 4 czerwca 2020r ( czwartek).
Wytyczne dotyczące organizowania i przeprowadzania w 2020 r. egzaminów:
- Na egzamin może przyjść wyłącznie osoba zdrowa (zdający, nauczyciel, inny pracownik szkoły), bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
- 2. Zdający, nauczyciel oraz każda inna osoba uczestnicząca
w przeprowadzaniu egzaminu nie może przyjść na egzamin, jeżeli przebywa
w domu z osobą na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych albo sama jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych. - Rodzic/Prawny opiekun nie może wejść z dzieckiem na teren szkoły,
z wyjątkiem sytuacji, kiedy zdający wymaga pomocy np. w poruszaniu się - Zdający nie powinni wnosić na teren szkoły zbędnych rzeczy, w tym książek, telefonów komórkowych, maskotek ( nie będzie możliwości pozostawienia przedmiotów w sekretariacie szkoły i u pana woźnego). Rzeczy osobiste –plecak, torbę, kurtkę itp zdający pozostawiają w specjalnie wyznaczonym do tego miejscu, zapakowane w udostępnione przez szkołę foliowe worki.
- Na egzaminie każdy zdający korzysta z własnych przyborów piśmienniczych i pomocniczych (zgodnych z komunikatem dyrektora CKE z 6 sierpnia 2019r. dostępnym na naszej stronie internetowej oraz stronie OKE i CKE) . Zdający nie mogą pożyczać przyborów od innych zdających. Szkoła zapewnia dostęp do słowników ( słownik ortograficzny, słownik poprawnej polszczyzny) , Wybranych wzorów matematycznych oraz Wybranych wzorów stałych fizykochemicznych na egzamin maturalny z biologii, chemii i fizyki.
- Szkoła nie zapewnia wody pitnej. Na egzamin należy przynieść własną butelkę z wodą.
- Na terenie szkoły nie ma możliwości zapewnienia posiłków.
- Osoby, które przystępują do dwóch egzaminów jednego dnia, w czasie przerwy opuszczają budynek szkoły i zgłaszają się na kolejny egzamin w wyznaczonym czasie i miejscu.
- Czekając na wejście do szkoły albo sali egzaminacyjnej, zdający zachowują odpowiedni odstęp (co najmniej 1,5 m) oraz mają zakryte usta i nos.
10. Na teren szkoły mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem (maseczką jedno- lub wielorazową, materiałem, przyłbicą – w szczególności
w przypadku osób, które ze względów zdrowotnych nie mogą zakrywać ust.
Podczas wpuszczania uczniów do sali egzaminacyjnej członek zespołu nadzorującego może poprosić zdającego o chwilowe odsłonięcie twarzy w celu zweryfikowania jego tożsamości (konieczne jest wówczas zachowanie
co najmniej 1,5-metrowego odstępu).
!WAŻNE!
Zdający, którzy ze względów zdrowotnych nie mogą zakrywać ust i nosa maseczką, mogą nosić przyłbicę albo informują o tym, że nie mogą również korzystać z przyłbicy, dyrektora szkoły nie później niż do 29 maja 2020 r.
Ze względów bezpieczeństwa prosimy również o informację od przystępujących do egzaminu, którzy chorują na alergię lub inne schorzenie, którego objawami mogą być kaszel, katar lub łzawienie. Informacje te są konieczne dla członków zespołu nadzorującego, aby nie interpretować takich objawów jako niepokojących- COVID 19.
11. Zdający są zobowiązani zakrywać usta i nos do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej. Po zajęciu miejsca w sali egzaminacyjnej (w trakcie egzaminu) zdający ma obowiązek ponownie zakryć usta i nos, kiedy:
1) podchodzi do niego nauczyciel, aby odpowiedzieć na zadane przez niego pytanie
2) wychodzi do toalety
3) kończy pracę z arkuszem egzaminacyjnym i wychodzi z sali egzaminacyjnej.
12. Zarówno zdający, jak i członkowie zespołu nadzorującego mogą – jeżeli uznają to za właściwe – mieć zakryte usta i nos w trakcie egzaminu, nawet po zajęciu miejsca przy stoliku / stanowisku egzaminacyjnym (w przypadku zdających) lub kiedy obserwują przebieg egzaminu, siedząc albo stojąc (w przypadku członków zespołu nadzorującego i innych osób zaangażowanych w przeprowadzanie egzaminu w danej sali).
13. Zdający nie mogą przebywać w sali egzaminacyjnej podczas przerw między poszczególnymi zakresami, sesjami lub zmianami egzaminu, ze względu na konieczność przeprowadzenia dezynfekcji tych miejsc oraz – jeżeli to konieczne – znajdujących się w nich sprzętów.
14. W przypadku egzaminu z przedmiotów na którym dozwolone jest korzystanie przez grupę zdających z np. jednego słownika, z którego może korzystać więcej niż jedna osoba, stać będzie dozownik z płynem dezynfekcyjnym. Przed skorzystaniem z należy zdezynfekować dłonie.
15. Należy unikać tworzenia się grup zdających przed szkołą oraz przed salą egzaminacyjną przed rozpoczęciem egzaminu oraz po jego zakończeniu. Wrażeniami po egzaminie dzielimy się między sobą z wykorzystaniem mediów społecznościowych, komunikatorów, telefonicznie, a unikamy spotkań w grupie, np. przy wejściu do szkoły.
16. Zdający potwierdzają swoją obecność na egzaminie, podpisując się w wykazie, korzystając z własnego długopisu.
17. Zdający może opuścić na stałe salę egzaminacyjną (jeżeli zakończył pracę z arkuszem) najpóźniej na 15 minut przed czasem wyznaczonym jako czas zakończenia pracy z arkuszem. W ciągu ostatnich 15 minut przed zakończeniem egzaminu (nawet jeżeli zdający skończył pracę z arkuszem egzaminacyjnym) zdający nie opuszczają sali egzaminacyjnej.
18. Zdający będą pisać egzaminy w salach zgodnie z zachowaniem zasad bezpieczeństwa sanitarnego. Ławki /stoły/krzesła w salach egzaminacyjnych zostaną zdezynfekowane i ustawione w ten sposób, aby pomiędzy zdającymi zachowany był co najmniej 1,5-metrowy odstęp w każdym kierunku.
19. Sale egzaminacyjne będą wietrzone przed wpuszczeniem do nich zdających( jeśli warunki panujące na zewnątrz na to pozwolą to także w trakcie egzaminu) oraz po egzaminie, dbając o zapewnienie komfortu zdających.
20. Jeżeli zdający lub członek zespołu nadzorującego przejawia niepokojące objawy choroby, przewodniczący zespołu nadzorującego lub członek zespołu nadzorującego informuje o tym przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego, który zapewnia odizolowanie zdającego lub innej osoby przejawiającej objawy choroby w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu z zapewnieniem minimum 2 m odległości od innych osób.