• Aktualności

     • REKRUTACJA NA ROK SZKOLNY 2024/2025
      • REKRUTACJA NA ROK SZKOLNY 2024/2025

      • Szanowni Rodzice i Drodzy Uczniowie

       Zapraszam do zapoznania się z naszą ofertą edukacyjną na rok szkolny 2024/2025. Szczegóły znajdziecie Państwo w zakładce rekrutacja.

       Zachęcam do skorzystania z naszej oferty kształcenia.

       Dyrektor Szkoły
       Irena Nawrocka

     • II ETAP OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY SPEDYCYJNO–LOGISTYCZNEJ
      • II ETAP OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY SPEDYCYJNO–LOGISTYCZNEJ

      • 17 listopada uczniowie technikum logistycznego naszej szkoły brali udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Spedycyjno–Logistycznej organizowanej przez Uniwersytet Gdański.

       Miło nam poinformować, że czworo uczniów ZS w Opalenicy zakwalifikowało się do II (okręgowego) etapu OOSL, która odbędzie się 1 marca w Murowanej Goslinie; są to uczniowie klasy 5TL:

       • Mateusz Bakalarz
       • Jakub Hojan
       • Emilia Mueller
       • Kamila Walęciak

       Jak widać praca uczniów przynosi efekty, a co za tym idzie satysfakcję nie tylko im samym, ale też nauczycielom. Brawo logistycy!!!

       Życzymy powodzenia w kolejnych rozgrywkach.

       Małgorzata Szukała

     • BIEG PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH - TROPEM WILCZYM
      • BIEG PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH - TROPEM WILCZYM

      • W najbliższy piątek - 1 marca - w Naszej Szkole odbędzie się kolejna edycja BIEGU PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH - TROPEM WILCZYM.

       W tegorocznej edycji z całej Polski chęć wzięcia udziału zadeklarowało ponad 440 szkół, w tym ponad 50 000 uczestników.

       Nasza Społeczność przystąpi do inicjatywy już po raz trzeci.

       Celem przedsięwzięcia jest propagowanie działalności Żołnierzy Wyklętych, bohaterów antykomunistycznego podziemia niepodległościowego w latach 1945-1963, osób represjonowanych lub takich, które ryzykowały własnym życiem lub internowaniem z powodu pomocy udzielanej żołnierzom walczącym z komunizmem w Polsce, jak również edukacja historyczna oraz promocja aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia, a w szczególności popularyzacja idei biegania.

       Bieg odbędzie się w trakcie lekcji, po bieżni dookoła Orlika, na tradycyjnym dystansie 1963 m (liczba nawiązuje do roku śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego poległego w walce, był nim Józef Franczak ps. Lalek.)

       Każdy uczestnik biegu otrzyma naklejkę Tropem Wilczym.
       Dla najlepszych biegaczy przewidziana jest nagroda w postaci „pakietu biegacza”. Pakiet zawiera: pamiątkowy medal, materiały edukacyjne oraz informacyjne.

       Serdecznie zachęcam wszystkich uczniów do wzięcia udziału w biegu.

       Chętne osoby proszone są o zgłoszenie: do mnie osobiście lub w wiadomości w dzienniku Librus.

       Ze sportowym pozdrowieniem
       Agata Skrzypczak

     • PRZEPIĘKNA STUDNIÓWKA ZESPOŁU SZKÓŁ W OPALENICY
      • PRZEPIĘKNA STUDNIÓWKA ZESPOŁU SZKÓŁ W OPALENICY

      • Na tegorocznej studniówce Zespołu Szkół w Opalenicy bawiły się cztery klasy maturalne: trzy klasy liceum i jedna technikum. Na sali bankietowej w restauracji „Klimkowa Osada” w Paproci pojawiło się ponad 170 osób - uczniów, osób towarzyszących, nauczycieli i zaproszonych gości. Ten bal uczniowie zapamiętają na długo.

       Uroczysta studniówka rozpoczęła się przepięknym polonezem. Panie zaprezentowały się w nienagannie dopasowanych, jednakowych sukienkach. Panowie byli wytworni i eleganccy.

       Tegoroczni maturzyści zadbali o odpowiednią oprawę wieczoru. Uroczystość prowadziło dwoje uczniów z klas maturalnych: Julia Stefańska i Roch Szeszuła.

       „Spotykamy się na Waszej studniówce, która jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu młodego człowieka. To wieczór, który zapamiętacie na długo! (...) Egzamin maturalny za dokładnie 96 dni i to, jak wykorzystacie ten czas, zależy tylko od Was. Pamiętajcie, że nie ma rzeczy niemożliwych, a o marzenia i realizację życiowych celów trzeba walczyć. Niech te 96 dni upłynie Wam w spokojnej i twórczej atmosferze. Zmobilizujcie się, pokażcie swoją dorosłość i odpowiedzialność, bo to matura jest teraz Waszym celem. Życzę Wam pomyślności i odwagi, która dodaje skrzydeł i prowadzi do celu!”- mówiła dyrektor szkoły, Pani Irena Nawrocka.

       „Jesteśmy zachwyceni tą imprezą. Jest wspaniale! Ta noc z całą pewnością zapadnie nam wszystkim w pamięć! Na zawsze! Matura za niecałe 100 dni. Damy radę! Dzisiaj o tym nie myślimy!” - podkreślali tegoroczni maturzyści z Zespołu Szkół w Opalenicy.

       Spora dawka dobrej muzyki - starych i nowych przebojów, dobre jedzenie i świetna atmosfera; przepiękne kreacje, chwile wzruszeń, ciepłe słowa podziękowań, pamiątkowe zdjęcia - tak wyglądała studniówka 2024 Zespołu Szkół w Opalenicy.

                                                                                                                  Elżbieta Mortka

      • WIELKOPOLSKI ROK WŁADYSŁAWA HRABIEGO ZAMOYSKIEGO

      • W  2024 roku przypada 100. rocznica urodzin hrabiego Władysława Zamoyskiego – działacza społecznego w Wielkopolsce, na Podhalu i we Francji, który całe swoje życie poświęcił służbie Ojczyźnie. Dlatego Sejmik Województwa Wielkopolskiego uznając potrzebę uhonorowania dokonań wielkiego Polaka i patrioty, którego zasługi dla naszego regionu są nieodzowne, ustanowił rok 2024 w województwie wielkopolskim Wielkopolskim Rokiem Władysława Hrabiego Zamoyskiego.

       Władysław Zamoyski urodził się 18 listopada 1853 r. w Paryżu, zmarł 3 października 1924 r. w Kórniku. Jego działalność społeczna była początkowo związana z Wielkopolską i Kórnikiem, a jej najważniejszym przejawem było wykupywanie polskich majątków zagrożonych przejęciem przez Niemców, co miało na celu utrzymanie polskiego stanu posiadania w germanizowanej przez zaborcę Wielkopolsce.

       Zgodnie z ideami pracy organicznej Władysław Zamoyski inwestował w rozwój przemysłu, dbając o to, by korzystali na tym zawsze polscy pracownicy i kontrahenci.

       Był współzałożycielem Banku Ziemskiego w Poznaniu, finansował działalność wydawniczą Biblioteki Kórnickiej.

       W 1885 roku musiał opuścić Wielkopolskę. Przeniósł się do Galicji i osiadł w podtatrzańskich Kuźnicach. Poświęcił się ochronie przyrody górskiej i rozwojowi Zakopanego.

       Pragnąc uchronić lasy tatrzańskie od dewastacji w 1889 r. wykupił je i wprowadził racjonalną gospodarkę leśną. Doskonale rozumiał potrzebę zachowania równowagi przyrodniczej i jej wagę dla kształtowania wrażliwości patriotycznej przyszłych pokoleń. Dowodem tej postawy było poparcie dla starań o utworzenie w Tatrach parku narodowego.

       W samym Zakopanem Władysław Zamoyski przyczynił się do budowy elektrowni, wodociągów, szkoły, szpitala, poczty i nowego gmachu Muzeum Tatrzańskiego. Dzięki jego staraniom powstała linia kolejowa z Chabówki do Zakopanego.

       Najbardziej pamiętany jest jednak Hrabia Zamoyski z zaangażowania w spór graniczny z Królestwem Węgier o Morskie Oko. Sądowa batalia zakończyła się w 1902 roku, a trybunał arbitrażowy w Grazu wydał wyrok włączający największe tatrzańskie jezioro w granice Galicji. 

       Cały swój majątek zapisał narodowi polskiemu, tworząc fundację Zakłady Kórnickie. Organizacja promowała nowoczesne rolnictwo, popularyzowała wiedzę rolniczą oraz inicjatywy społeczne na rzecz ludności zamieszkującej teren zakładów lub ich okolice.

     • „LICZBY PIERWSZE (W TEORII I PRAKTYCE)” – SPOTKANIE W RAMACH DNIA NAUKI POLSKIEJ
      • „LICZBY PIERWSZE (W TEORII I PRAKTYCE)” – SPOTKANIE W RAMACH DNIA NAUKI POLSKIEJ

      • 7 lutego 2024 roku nasza szkoła miała przyjemność gościć z wykładem pt. „Liczby pierwsze (w teorii i praktyce)” Pana prof. UAM dr hab. Łukasza Pańkowskiego. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach zbliżającego się Dnia Nauki Polskiej (19 lutego). Prelekcji wysłuchali uczniowie liceum ogólnokształcącego oraz technikum.

       W swoim wystąpieniu Pan Profesor przedstawił słuchaczom krótki przegląd zastosowania liczb pierwszych w przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.

       Wykład rozpoczął od podróży do czasów Euklidesa i powstających w tym okresie podstawowych twierdzeń arytmetyki (bazujących na liczbach pierwszych), a następnie przeszedł do objaśniania matematycznych zagadek współczesnej kryptografii (liczby pierwsze zapewniają większą szansę na utworzenie unikalnych wartości hasłujących). Kończąc prelekcję, prowadzący przedstawił wizję przyszłości i zastosowania liczb pierwszych do budowy komputerów kwantowych.

       Aleksandra Pańkowska
       Mariusz Stachowski

     • TARG RYNEK GIEŁDA
      • TARG RYNEK GIEŁDA

      • W czwartek, 1 lutego 2024 roku uczniowie technikum logistycznego wzięli udział w spotkaniu online w ramach cyklu Logmeeting, którego tematem była współczesna giełda transportowa europejskiego rynku.

       Wirtualne zajęcia przeprowadził z uczniami pan Macin Haładuda z Trans.eu. Celem wykładu było przybliżenie młodym logistykom zakresu działalności i zasad funkcjonowania współczesnych giełd transportowych, często nazywanych wirtualnymi rynkami.

       Mariusz Stachowski