• Aktualności

     • GRA MIEJSKA NA ŚW. PATRYKA
      • GRA MIEJSKA NA ŚW. PATRYKA

      • W ramach propagowania kultury krajów anglojęzycznych z okazji irlandzkiego święta, Dnia Świętego Patryka, przez cały tydzień uczniowie naszej szkoły brali udział w grze miejskiej. Młodzież kierowała się wierszowanymi wskazówkami oczywiście w języku angielskim. Ich zadaniem było dotarcie do wskazanych miejsc, w których ukryte zostały kolejne wskazówki wraz z zadaniami, między innymi zatańczenie irlandzkiego tańca, zaśpiewanie piosenki o Irlandii, rysowanie symboli związanych z Irlandią.

       Serdecznie dziękujemy młodzieży oraz wszystkim paniom na poczcie, w aptece, w bibliotece, w cukierni za zaangażowanie i cierpliwość. Podziękowania również należą się sponsorom nagród: Gminnym Składom, Radzie Rodziców w ZS w Opalenicy i panu Błaszakowi za ufundowanie pysznych, zielonych (jak Irlandia) babeczek.

       Nagroda główna trafiła w ręce klasy 4B. Pokonali oni trasę najszybciej i wykonali sumiennie wszystkie zadania.

     • DZIEŃ LOGISTYKI NA POLITECHNICE POZNAŃSKIEJ - VIII EDYCJA
      • DZIEŃ LOGISTYKI NA POLITECHNICE POZNAŃSKIEJ - VIII EDYCJA

      • 15 marca nasi logistycy wzięli udział w VIII edycji „Dnia Logistyki” na Wydziale Inżynierii Zarządzania Politechniki Poznańskiej.

       Celem eventu było promowanie studiów na kierunku „logistyka” na Wydziale Inżynierii Zarządzania oraz zapewnienie uczestnikom praktycznej dawki wiedzy w bardzo przystępny sposób.

       Mieliśmy także możliwość wzięcia udziału w wykładzie zaprezentowanym przez Profesora Politechniki Poznańskiej – dr. hab. inż. Piotra Cyplika. Prelekcja z zakresu zarządzania zapasami pozwoliła szerzej spojrzeć na problemy przedsiębiorstw związane z maksymalizacją obsługi klienta i minimalizacją kosztów w tym zakresie.

       Przedstawiciele KN „Logistyka” przygotowali dla przyszłych koleżanek i kolegów konkursy oraz warsztaty o tematyce:

       • Jak być Lean?
       • O giełdach transportowych słów kilka!
       • Jak pracują maszyny? Fundusz czasu pracy.
       • 4P, czyli jak kreować myślenie klienta.
       • Łańcuch dostaw od naczepy, czyli symulacja transportowa.

       Nasi logistycy konkurowali z rówieśnikami ze szkół z Poznania, Tarnowa Podgórnego i Swarzędza. Bazując na wiedzy zdobytej w szkole, byli bezkonkurencyjni na giełdzie transportowej, ale też znakomicie sobie poradzili z diagramem ISHIKAWY, zajmując pierwsze miejsca w tych rozgrywkach.

       Bardzo dziękujemy za zaproszenie przedstawicielom Koła Naukowego „LOGISTYKA” Politechniki Poznańskiej i mamy nadzieję, że spotkamy się również w przyszłym roku!

       Małgorzata Szukała

     • KAŻDY MOŻE POMÓC
      • KAŻDY MOŻE POMÓC

      • Po raz kolejny społeczność naszej szkoły okazała serce dla potrzebujących. W marcu zbieraliśmy kosmetyki, płatki śniadaniowe i mleko dla dzieci i młodzieży  z domów dziecka. Zebrane rzeczy trafiły  do dwóch ośrodków: w Bodzewie oraz Gostyniu. Do akcji włączyli się uczniowie, rodzice a także pracownicy szkoły. Dziękujemy wszystkim za pomoc, okazane serca i uśmiech na buziach obdarowanych dzieci.

     • POLOWANIE NA ZORZĘ POLARNĄ
      • POLOWANIE NA ZORZĘ POLARNĄ

      • W dniu 15 marca uczniowie klasy 2. technikum logistycznego uczestniczyli w wykładzie zorganizowanym przez Wydział Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu pod tytułem „Zorza polarna”.

       Wykład poprowadził prof. dr hab. Henryk Szydłowski. W ramach wystąpienia Pan Profesor wyjaśnił naukowe podstawy zjawiska zorzy polarnej oraz zaprezentował film ukazujący jej zjawiskowepiękno i unikalność w przyrodzie.

       Po wykładzie młodzież wraz z opiekunami wzięła udział w oferowanych przez Wydział Fizyki „ścieżkach dydaktycznych” pt. „Biofizyka” oraz „Optyka kwantowa”.

       Inspiratorami wyjazdu byli pani prof. Justyna Mańka oraz pan prof. Mariusz Stachowski.

        

       Mariusz Stachowski

     • JAK RADZIĆ SOBIE Z DEZINFORMACJĄ?
      • JAK RADZIĆ SOBIE Z DEZINFORMACJĄ?

      • Dnia 6 marca 2024 roku uczniowie klasy 4. technikum logistycznego wzięli udział w lekcji online pt.„Jak radzić sobie z dezinformacją?”, której organizatorem było Polskie Centrum Programu Safer Internet.

       W ramach zajęć młodzież dowiedziała się, czym jest dezinformacja, jak rozpoznawać fałszywe informacje ibronić się przed nimi. Prowadzący wyjaśnił m. in., czym sądeepfake oraz dowód anegdotyczny.

       Zajęcia wsparły rozwój umiejętności cyfrowych uczniów i nauczycieli, ze szczególnym uwzględnieniem bezpiecznego poruszania się w sieci oraz krytycznej analizy informacji dostępnych w Internecie. Wszystko te elementy zajmują szczególne miejsce w polityce oświatowej państwa na rok szkolny 2023/2024.

       Mariusz Stachowski

     • ZAGRAJMY RAZEM DO JEDNEJ BRAMKI
      • ZAGRAJMY RAZEM DO JEDNEJ BRAMKI

      • Pragniemy podzielić się z Wami po krótce historią Piotra Kasztelana - zawodnika drużyny Juniora, a jednocześnie asystenta Trenera Żaków

       Niestety, życie rzuciło mu ogromne wyzwanie Piotr doznał bowiem poważnego silnego zwichnięcia, skręcenia i naderwania stawów i więzadeł kolana, co stanowi olbrzymie zagrożenie dla jego kariery sportowej

       Jeszcze pół roku temu musiał zmierzyć się z podobną kontuzją tego samego kolana, co skutkowało 3-miesięczną pauzą w rozgrywkach. Dlatego obecna sytuacja jest dla niego podwójnie trudna

       Teraz gdy stajemy przed koniecznością sfinansowania operacji, która jest kluczowa dla powrotu Piotra na boisko, prosimy o Waszą pomoc

       Zagrajmy razem, strzelmy bramkę i wspólnie wygrajmy ten mecz

       Połączmy siły, wspomóżmy Piotra wpłatą i pomóżmy mu wrócić na boisko

       Jeżeli będzie nas wielu, wówczas nawet indywidualna, symboliczna kwota zbliży nas wszystkich do osiągnięcia wspólnego celu, a Piotrkowi pomoże jak najszybciej wrócić na boisko, aby mógł spełniać swoje marzenia zarówno jako piłkarz, jak i trener

       PS. Serdecznie prosimy o udostępnianie

       https://www.siepomaga.pl/piotr-kasztelan

       --

       #zbiórka #pomagamy #kontuzja #piłkarz #opalenica #promien #trener #marzenia #pasja #ambicje #szacunek #zaangażowanie #połączmysiły #pomóżmy #siepomaga #kwota #wpłata #symboliczna #boisko #powrót #operacja #zabieg #klubsportowy #piłkanożna

     • OOSL – ETAP OKRĘGOWY
      • OOSL – ETAP OKRĘGOWY

      • W ubiegły piątek (01.03.2024) uczniowie klasy 5. technikum logistycznego reprezentowali naszą szkołę na etapie okręgowym w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Spedycyjno–Logistycznej w Murowanej Goślinie.

       Emilia, Mateusz i Kuba mieli możliwość wykazania się wiedzą z zakresu magazynowania i transportu, zarówno w teorii, jak i w praktyce.

       Jak sami mówią, było to dla nich ciekawe doświadczenie, w trakcie którego mogli konsultować nurtujące ich pytania z przedstawicielami innych szkół.

       Szkole w Murowanej Goślinie dziękujemy za miłe przyjęcie, a w oczekiwaniu na wyniki, trzymamy kciuki za naszych logistyków!

                                                   Małgorzata Szukała

     • SPORTOWE UPAMIĘTNIENIE ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH
      • SPORTOWE UPAMIĘTNIENIE ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

      • Blisko 50 uczniów naszej szkoły w piątkowe przedpołudnie stanęło na starcie trzeciej szkolnej edycji Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”, tym samym ponownie stając się częścią szczytnej inicjatywy patriotycznej Fundacji „Wolność i Demokracja”, dzięki której ogólnopolska edycja tego wydarzenia organizowana jest już po raz dwunasty.

       W tym roku chęć startu wyraziło 440 szkół i około 50 000 uczniów. Warto nadmienić, iż honorowy patronat nad biegiem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

       Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęliśmy od zaśpiewania Hymnu Polski, następnie wysłuchaliśmy pełnej zadumy przemowy Pani Dyrektor Ireny Nawrockiej. Uczniowie - podzielni na wcześniej ustalone grupy – mieli do pokonania dystans 1963 m, który nawiązuje do roku śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego – Józefa Franczaka ps. „Lalek”, który zginął w walce zastrzelony podczas obławy w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami w dawnym woj. lubelskim 21 października 1963 roku.

       Po blisko godzinie zmagań udało się wyłonić najlepszych, dla których ww. „Fundacja” przygotowała okolicznościowe pakiety w postaci koszulki, medalu oraz broszury. Niekwestionowanym zwycięzcą został Tomasz Jaroch z klasy 3 TI, drugie miejsce zajął Szymon Grzech z klasy 3B, na trzeciej pozycji uplasował się Łukasz Galas z klasy 1 TL1. Najszybsza wśród dziewcząt była Lena Kmiećkowiak z klasy 3B, która w ogólnej klasyfikacji uplasowała się na miejscu 7. Szczegółowe wyniki najlepszej „10” prezentują się następująco:

       Nr startowy    Nazwisko i imię          Czas         Miejsce

       27                    Tomasz Jaroch            7:08:90          1

       56                    Szymon Grzech           7:33:01          2

       44                    Łukasz Galas               7:38:98          3

       66                    Witold Szczurek           7:44:16          4

       42                    Antoni Jakubowski       8:11:32           5

       30                    Oskar Piechura            8:22:50           6

       9                      Lena Kmiećkowiak       8:24:20           7

       50                    Aleksy Tajcher              8:28:31           8

       20                    Jakub Suliga                8:31:83            9

       6                      Ułasewicz Emilia         8:37:95            10

        

       Warto nadmienić, że nie tylko bieg upamiętniał Żołnierzy Niezłomnych; w holu szkoły uczniowie klasy 1B liceum ogólnokształcącego przygotowali wystawę z historią i biogramami wybranych Żołnierzy Wyklętych.

       Serdecznie dziękuję i gratuluję wszystkim, którzy wzięli udział w „Biegu” bez względu na osiągnięte rezultaty. Tego dnia liczyła się pamięć o bohaterach, którzy sprzeciwili się panującemu reżimowi, a dzięki którym my żyjemy teraz w wolnym i demokratycznym kraju.

       Podziękowania również dla obsługi technicznej i klasy 3 Ti - którzy zadbali o nagłośnienie i obszerną fotorelację z biegu.

       Dziękuję Dyrektorowi OSiR w Opalenicy – Panu Krzysztofowi Mądremu – za użyczenie głośnika i mikrofonu.                           

       Tekst: Agata Skrzypczak

     • REKRUTACJA NA ROK SZKOLNY 2024/2025
      • REKRUTACJA NA ROK SZKOLNY 2024/2025

      • Szanowni Rodzice i Drodzy Uczniowie

       Zapraszam do zapoznania się z naszą ofertą edukacyjną na rok szkolny 2024/2025. Szczegóły znajdziecie Państwo w zakładce rekrutacja.

       Zachęcam do skorzystania z naszej oferty kształcenia.

       Dyrektor Szkoły
       Irena Nawrocka

     • II ETAP OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY SPEDYCYJNO–LOGISTYCZNEJ
      • II ETAP OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY SPEDYCYJNO–LOGISTYCZNEJ

      • 17 listopada uczniowie technikum logistycznego naszej szkoły brali udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Spedycyjno–Logistycznej organizowanej przez Uniwersytet Gdański.

       Miło nam poinformować, że czworo uczniów ZS w Opalenicy zakwalifikowało się do II (okręgowego) etapu OOSL, która odbędzie się 1 marca w Murowanej Goslinie; są to uczniowie klasy 5TL:

       • Mateusz Bakalarz
       • Jakub Hojan
       • Emilia Mueller
       • Kamila Walęciak

       Jak widać praca uczniów przynosi efekty, a co za tym idzie satysfakcję nie tylko im samym, ale też nauczycielom. Brawo logistycy!!!

       Życzymy powodzenia w kolejnych rozgrywkach.

       Małgorzata Szukała

     • BIEG PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH - TROPEM WILCZYM
      • BIEG PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH - TROPEM WILCZYM

      • W najbliższy piątek - 1 marca - w Naszej Szkole odbędzie się kolejna edycja BIEGU PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH - TROPEM WILCZYM.

       W tegorocznej edycji z całej Polski chęć wzięcia udziału zadeklarowało ponad 440 szkół, w tym ponad 50 000 uczestników.

       Nasza Społeczność przystąpi do inicjatywy już po raz trzeci.

       Celem przedsięwzięcia jest propagowanie działalności Żołnierzy Wyklętych, bohaterów antykomunistycznego podziemia niepodległościowego w latach 1945-1963, osób represjonowanych lub takich, które ryzykowały własnym życiem lub internowaniem z powodu pomocy udzielanej żołnierzom walczącym z komunizmem w Polsce, jak również edukacja historyczna oraz promocja aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia, a w szczególności popularyzacja idei biegania.

       Bieg odbędzie się w trakcie lekcji, po bieżni dookoła Orlika, na tradycyjnym dystansie 1963 m (liczba nawiązuje do roku śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego poległego w walce, był nim Józef Franczak ps. Lalek.)

       Każdy uczestnik biegu otrzyma naklejkę Tropem Wilczym.
       Dla najlepszych biegaczy przewidziana jest nagroda w postaci „pakietu biegacza”. Pakiet zawiera: pamiątkowy medal, materiały edukacyjne oraz informacyjne.

       Serdecznie zachęcam wszystkich uczniów do wzięcia udziału w biegu.

       Chętne osoby proszone są o zgłoszenie: do mnie osobiście lub w wiadomości w dzienniku Librus.

       Ze sportowym pozdrowieniem
       Agata Skrzypczak

     • PRZEPIĘKNA STUDNIÓWKA ZESPOŁU SZKÓŁ W OPALENICY
      • PRZEPIĘKNA STUDNIÓWKA ZESPOŁU SZKÓŁ W OPALENICY

      • Na tegorocznej studniówce Zespołu Szkół w Opalenicy bawiły się cztery klasy maturalne: trzy klasy liceum i jedna technikum. Na sali bankietowej w restauracji „Klimkowa Osada” w Paproci pojawiło się ponad 170 osób - uczniów, osób towarzyszących, nauczycieli i zaproszonych gości. Ten bal uczniowie zapamiętają na długo.

       Uroczysta studniówka rozpoczęła się przepięknym polonezem. Panie zaprezentowały się w nienagannie dopasowanych, jednakowych sukienkach. Panowie byli wytworni i eleganccy.

       Tegoroczni maturzyści zadbali o odpowiednią oprawę wieczoru. Uroczystość prowadziło dwoje uczniów z klas maturalnych: Julia Stefańska i Roch Szeszuła.

       „Spotykamy się na Waszej studniówce, która jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu młodego człowieka. To wieczór, który zapamiętacie na długo! (...) Egzamin maturalny za dokładnie 96 dni i to, jak wykorzystacie ten czas, zależy tylko od Was. Pamiętajcie, że nie ma rzeczy niemożliwych, a o marzenia i realizację życiowych celów trzeba walczyć. Niech te 96 dni upłynie Wam w spokojnej i twórczej atmosferze. Zmobilizujcie się, pokażcie swoją dorosłość i odpowiedzialność, bo to matura jest teraz Waszym celem. Życzę Wam pomyślności i odwagi, która dodaje skrzydeł i prowadzi do celu!”- mówiła dyrektor szkoły, Pani Irena Nawrocka.

       „Jesteśmy zachwyceni tą imprezą. Jest wspaniale! Ta noc z całą pewnością zapadnie nam wszystkim w pamięć! Na zawsze! Matura za niecałe 100 dni. Damy radę! Dzisiaj o tym nie myślimy!” - podkreślali tegoroczni maturzyści z Zespołu Szkół w Opalenicy.

       Spora dawka dobrej muzyki - starych i nowych przebojów, dobre jedzenie i świetna atmosfera; przepiękne kreacje, chwile wzruszeń, ciepłe słowa podziękowań, pamiątkowe zdjęcia - tak wyglądała studniówka 2024 Zespołu Szkół w Opalenicy.

                                                                                                                  Elżbieta Mortka

      • WIELKOPOLSKI ROK WŁADYSŁAWA HRABIEGO ZAMOYSKIEGO

      • W  2024 roku przypada 100. rocznica urodzin hrabiego Władysława Zamoyskiego – działacza społecznego w Wielkopolsce, na Podhalu i we Francji, który całe swoje życie poświęcił służbie Ojczyźnie. Dlatego Sejmik Województwa Wielkopolskiego uznając potrzebę uhonorowania dokonań wielkiego Polaka i patrioty, którego zasługi dla naszego regionu są nieodzowne, ustanowił rok 2024 w województwie wielkopolskim Wielkopolskim Rokiem Władysława Hrabiego Zamoyskiego.

       Władysław Zamoyski urodził się 18 listopada 1853 r. w Paryżu, zmarł 3 października 1924 r. w Kórniku. Jego działalność społeczna była początkowo związana z Wielkopolską i Kórnikiem, a jej najważniejszym przejawem było wykupywanie polskich majątków zagrożonych przejęciem przez Niemców, co miało na celu utrzymanie polskiego stanu posiadania w germanizowanej przez zaborcę Wielkopolsce.

       Zgodnie z ideami pracy organicznej Władysław Zamoyski inwestował w rozwój przemysłu, dbając o to, by korzystali na tym zawsze polscy pracownicy i kontrahenci.

       Był współzałożycielem Banku Ziemskiego w Poznaniu, finansował działalność wydawniczą Biblioteki Kórnickiej.

       W 1885 roku musiał opuścić Wielkopolskę. Przeniósł się do Galicji i osiadł w podtatrzańskich Kuźnicach. Poświęcił się ochronie przyrody górskiej i rozwojowi Zakopanego.

       Pragnąc uchronić lasy tatrzańskie od dewastacji w 1889 r. wykupił je i wprowadził racjonalną gospodarkę leśną. Doskonale rozumiał potrzebę zachowania równowagi przyrodniczej i jej wagę dla kształtowania wrażliwości patriotycznej przyszłych pokoleń. Dowodem tej postawy było poparcie dla starań o utworzenie w Tatrach parku narodowego.

       W samym Zakopanem Władysław Zamoyski przyczynił się do budowy elektrowni, wodociągów, szkoły, szpitala, poczty i nowego gmachu Muzeum Tatrzańskiego. Dzięki jego staraniom powstała linia kolejowa z Chabówki do Zakopanego.

       Najbardziej pamiętany jest jednak Hrabia Zamoyski z zaangażowania w spór graniczny z Królestwem Węgier o Morskie Oko. Sądowa batalia zakończyła się w 1902 roku, a trybunał arbitrażowy w Grazu wydał wyrok włączający największe tatrzańskie jezioro w granice Galicji. 

       Cały swój majątek zapisał narodowi polskiemu, tworząc fundację Zakłady Kórnickie. Organizacja promowała nowoczesne rolnictwo, popularyzowała wiedzę rolniczą oraz inicjatywy społeczne na rzecz ludności zamieszkującej teren zakładów lub ich okolice.

     • „LICZBY PIERWSZE (W TEORII I PRAKTYCE)” – SPOTKANIE W RAMACH DNIA NAUKI POLSKIEJ
      • „LICZBY PIERWSZE (W TEORII I PRAKTYCE)” – SPOTKANIE W RAMACH DNIA NAUKI POLSKIEJ

      • 7 lutego 2024 roku nasza szkoła miała przyjemność gościć z wykładem pt. „Liczby pierwsze (w teorii i praktyce)” Pana prof. UAM dr hab. Łukasza Pańkowskiego. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach zbliżającego się Dnia Nauki Polskiej (19 lutego). Prelekcji wysłuchali uczniowie liceum ogólnokształcącego oraz technikum.

       W swoim wystąpieniu Pan Profesor przedstawił słuchaczom krótki przegląd zastosowania liczb pierwszych w przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.

       Wykład rozpoczął od podróży do czasów Euklidesa i powstających w tym okresie podstawowych twierdzeń arytmetyki (bazujących na liczbach pierwszych), a następnie przeszedł do objaśniania matematycznych zagadek współczesnej kryptografii (liczby pierwsze zapewniają większą szansę na utworzenie unikalnych wartości hasłujących). Kończąc prelekcję, prowadzący przedstawił wizję przyszłości i zastosowania liczb pierwszych do budowy komputerów kwantowych.

       Aleksandra Pańkowska
       Mariusz Stachowski

     • TARG RYNEK GIEŁDA
      • TARG RYNEK GIEŁDA

      • W czwartek, 1 lutego 2024 roku uczniowie technikum logistycznego wzięli udział w spotkaniu online w ramach cyklu Logmeeting, którego tematem była współczesna giełda transportowa europejskiego rynku.

       Wirtualne zajęcia przeprowadził z uczniami pan Macin Haładuda z Trans.eu. Celem wykładu było przybliżenie młodym logistykom zakresu działalności i zasad funkcjonowania współczesnych giełd transportowych, często nazywanych wirtualnymi rynkami.

       Mariusz Stachowski