• Aktualności

     • SZKOLNY KONKURS JĘZYKA OBCEGO ZAWODOWEGO DLA LOGISTYKÓW
      • SZKOLNY KONKURS JĘZYKA OBCEGO ZAWODOWEGO DLA LOGISTYKÓW

      • 9 kwietnia uczniowie klas logistycznych wzięli udział w IV Szkolnym Konkursie Języka Obcego Zawodowego dla Logistyków. W zmaganiach konkursowych wzięło udział  62 uczniów z trzech klas: 2TL, 3TL i 4TL. Uczniowie mieli do rozwiązania test jednokrotnego wyboru złożony z 30 pytań w wersji angielsko- i niemieckojęzycznej. Całość testu została przygotowana przez organizatorów: p. Natalię Walaszczyk, p. Annę Polak-Czekałę oraz p. Mariusza Stachowskiego.

       Uczniowie w większości wykazali się bardzo dobrą znajomością języka obcego zawodowego oraz zagadnień związanych z branżą TSL (transport, spedycja, logistyka).

       Laureatami konkursu zostali:

       • Eryk Śledzikowski – I miejsce
       • Jakub Boiński – II miejsce
       • Julia Groszek – III miejsce

       Zwycięzcom gratulujemy!

     • KLASA SŁUŻB MUNDUROWYCH „SPRAWNA JAK ŻOŁNIERZE”
      • KLASA SŁUŻB MUNDUROWYCH „SPRAWNA JAK ŻOŁNIERZE”

      • Jeszcze przed przerwą świąteczną, w środę 27 marca, uczniowie klas służb mundurowych wybrali się do Rogoźna, aby wziąć udział w wojewódzkich zawodach sportowo-obronnych „Sprawni jak żołnierze”. Głównym celem turnieju było popularyzowanie wśród młodzieży wiedzy o współczesnych siłach zbrojnych i zagadnień związanych z obronnością kraju oraz podnoszenie sprawności fizycznej, a także rywalizacja zespołów w zakresie umiejętności sportowo–obronnych.

       W zawodach wzięło udział 15 drużyn chłopców i 10 ekip dziewcząt. Inicjatywa składała się z 5 konkurencji: testu sprawnościowego w formie toru przeszkód, biegu terenowego na 1000 m, rzutu granatem, strzelania z karabinka sportowego oraz wiedzy i umiejętności z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Naszą Szkołę reprezentował zarówno zespół dziewcząt (Emilia Ułasewicz, Anastazja Kaźmierowska, Roksana Pustkowiak), jak i chłopców (Jakub Musiał, Nikodem Nowicki, Mateusz Kuczyk). Dziewczęta najlepiej wypadły na torze przeszkód i w rzucie granatem, uzyskując jedne z lepszych wyników; chłopcy bardzo dobrze zaprezentowali się w biegu terenowym oraz w wiedzy o pierwszej pomocy.

       Ostatecznie cały dzień intensywnych zmagań obie drużyny zakończyły na 7. miejscu, co jest dobrym punktem wyjściowym przed przygotowaniami do kolejnej edycji turnieju w przyszłym roku. Uczniowie wykazali się niezwykłą determinacją i wolą walki, wspierali się nawzajem i kibicowali sobie; słoneczna aura tego dnia oraz dość długi czas oczekiwania na start w poszczególnych konkurencjach sprzyjały również wymianie doświadczeń z rówieśnikami z pozostałych szkół. Prawo startu w finale ogólnopolskim mieli jedynie zdobywcy pierwszego miejsca, zatem czeka nas sporo pracy, aby tegoroczny wynik w następnych zawodach poprawić i pokusić się o zwycięstwo.

     • EDUKACJA I INTEGRACJA 4B
      • EDUKACJA I INTEGRACJA 4B

      • Uczniowie klasy maturalnej 4B wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do Poznania. Głównym celem wyjazdu było poznanie miejsc i wydarzeń związanych z Powstaniem Wielkopolskim. Po 106 latach od tamtych wydarzeń  w Poznaniu zachowało się zadziwiająco dużo pamiątek po nich - grobów, tablic, pomników, które są dowodami naszej pamięci o bohaterach tamtego roku Uczniowie poznali m. in. okoliczności przyjazdu do Poznania Ignacego J. Paderewskiego, udali się pod Hotel Royal, w którym mieścił się sztab powstańczy, byli w miejscu, gdzie poległ pierwszy powstaniec - Franciszek Ratajczak i udali się przed Hotel Bazar, z którego mistrz Paderewski przemawiał do Polaków. Kolejnym celem było  Muzeum Powstania Wielkopolskiego na Starym Rynku. Wycieczkę zakończyli przed poznańskim Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich przy ulicy Wierzbięcice.

       Wyjazd miał też na celu promowanie zdrowego stylu życia oraz integrację uczniów, dlatego po lekcji historii był też czas na relaks i pobyt w Stacji Grawitacja. Ten park trampolin to jedno z najpopularniejszych miejsc na sportowo - rozrywkowej mapie Poznania. Po przybyciu na miejsce, uczniowie zostali przywitani przez instruktorów parku, którzy przeprowadzili krótkie, ale szczegółowe szkolenie dotyczące zasad bezpieczeństwa oraz właściwego korzystania z trampolin. Następnie uczniowie mieli okazję swobodnego korzystania z różnorodnych atrakcji, takich jak trampoliny o różnych kształtach i rozmiarach, siłownia powietrzna, koszykówka trampolinowa i wiele innych. Podczas wycieczki, uczniowie mieli możliwość rozwijania swojej sprawności fizycznej i zadbania o poprawę kondycji. Atmosfera była niezwykle radosna, a wszyscy uczestnicy wykazali się zaangażowaniem i entuzjazmem podczas wykonywania różnorodnych akrobacji i skoków. Po dwóch godzinach intensywnej zabawy, młodzież udała się do kina. Wyjazd nie tylko sprzyjał wyrabianiu nawyku aktywnego spędzania wolnego czasu, ale też rozwinął zainteresowania uczniów sportem, historią i kulturą.

        

       Elżbieta Mortka

     • PIŁKARZE NOŻNI TUŻ ZA PODIUM W MISTRZOSTWACH POWIATU NOWOTOMYSKIEGO
      • PIŁKARZE NOŻNI TUŻ ZA PODIUM W MISTRZOSTWACH POWIATU NOWOTOMYSKIEGO

      • W piątkowe przedpołudnie, 22 marca, mieliśmy okazję przyglądać się rywalizacji w ramach Mistrzostw Powiatu Nowotomyskiego w Piłce Nożnej. Na starcie turnieju zameldowały się wszystkie szkoły ponadpodstawowe z powiatu nowotomyskiego.

       Zawody od początku stały na bardzo wysokim poziomie, czego dowodzi fakt, że większość meczów zakończyła się wynikiem jedno- lub dwubramkowym. Naszą Szkołę reprezentowali: Alan Adamczak, Jakub Borowczak, Kajetan Cichy, Łukasz Galas, Tomasz Jaroch, Mateusz Kuczyk, Piotr Ludwiczak, Oskar Piechura, Dagobert Romanowski i Marcel Węcławek. W pierwszym meczu musieliśmy uznać wyższość rywali z Zespołu Szkół nr 1 w Nowym Tomyślu, którzy pokonali nas 2:0. W drugim spotkaniu również tym samym wynikiem przegrywamy z reprezentacją Zespołu Szkół nr 2 w Nowym Tomyślu. W kolejnym starciu zwycięstwo było na wyciągnięcie ręki, ale to ostatecznie rówieśnicy z Zespołu Szkół w Trzciance strzelili decydującego gola. W ostatnim pojedynku jednak to nasi reprezentanci zadali ostateczny cios i wygrali 1:0 z kolegami z Zespołu Szkół w Zbąszyniu.

       Finalnie kończymy turniej na 4 miejscu, tuż za podium, jednakże cała drużyna zasługuje na duże słowa uznania za pokazaną walkę, nieustępliwość i rywalizację w duchu „fair play”. Wielokrotnie piłka mijała bramkę zaledwie o kilka centymetrów, a nasza reprezentacja popisała się kilkoma widowiskowymi akcjami.

       Gratulujemy!

        

       Tekst: Agata Skrzypczak
       Zdjęcia: OSiR Opalenica

     • PODSUMOWANIE RYWALIZACJI W DRUŻYNOWYM TENISIE STOŁOWYM DZIEWCZĄT I CHŁOPCÓW XXV LICEALIADY.
      • PODSUMOWANIE RYWALIZACJI W DRUŻYNOWYM TENISIE STOŁOWYM DZIEWCZĄT I CHŁOPCÓW XXV LICEALIADY.

      • Ponad 3 miesiące przyszło nam czekać na wyłonienie Mistrza Wielkopolski w drużynowym tenisie stołowym. Reprezentacja chłopców Zespołu Szkół w Opalenicy doszła do etapu wojewódzkiego, wygrywając poszczególne etapy z kompletem zwycięstw. Byliśmy gospodarzami zarówno fazy powiatowej, jak i rejonowej, co stawiało nas w roli faworytów tych rozgrywek.

       Pierwszym etapem rywalizacji były Mistrzostwa Powiatu Nowotomyskiego, w których grając systemem „każdy z każdym”, przyszło nam zmierzyć się z rówieśnikami ze szkół z Nowego Tomyśla, Zbąszynia czy Trzcianki. Nasi chłopcy w składzie: Michał Kaźmierczak, Jakub Gierałtowski i Jakub Wężowski pokazali nieprzeciętne umiejętności, wygrywając zdecydowanie niemal wszystkie pojedynki.

       W tej fazie turnieju wystąpiły także nasze dziewczęta: Dominika Kawala, Anastazja Kaźmierowska i Karolina Kluczyńska, które stanęły do rywalizacji z determinacją i zaangażowaniem, lecz to nie wystarczyło do zajęcia miejsca medalowego i ostatecznie uplasowały się na 5. miejscu, tym samym odpadając z dalszych rozgrywek. Start w zawodach był dla nich okazją do zbierania cennego doświadczenia, które z pewnością zaprocentuje w przyszłości. 

       Kolejnym emocjonującym dniem był Finał Rejonu Poznań Teren Zachód. Nasza szkoła, ponownie reprezentowana przez Michała Kaźmierczaka, Jakuba Gierałtowskiego i Jakuba Wężowskiego, przystąpiła do rywalizacji w dobrej dyspozycji i mocno zdeterminowana. W pierwszym spotkaniu chłopcy z ZS w Opalenicy pewnie pokonali kolegów z ZS Luboń 3:0. W kolejnym meczu wygrali z rywalami z LO w Pniewach 3:0. O zwycięstwo w turnieju przyszło im się zmierzyć z przeciwnikami z LO w Obornikach - tutaj również pojedynek skończył się wynikiem 3:0 dla Zespołu Szkół w Opalenicy. Wobec tak dobrej passy na tym etapie rozgrywek, oprócz zdobycia tytułu Mistrza Rejonu Poznań Teren Zachód, chłopcy wywalczyli awans do Mistrzostw Województwa, które dopiero po trzech miesiącach odbyły się w wielkopolskich Obornikach.

       Niestety, nieszczęśliwej kontuzji na tydzień przed rozpoczęciem się turnieju doznał nasz najlepszy zawodnik – Michał Kaźmierczak – a uraz okazał się na tyle poważny, że wykluczył go z możliwości startu w finale województwa. To z kolei spowodowało, że na starcie turnieju nie mieliśmy żadnych punktów rankingowych i w drodze losowania znaleźliśmy się w najmocniejszej grupie. Mimo tego chłopcy zaprezentowali pełen kunszt swoich umiejętności, w wielu meczach grając jak równy z równym z najlepszymi. W fazie grupowej przegraliśmy 0:3 z Liceum Ogólnokształcącym Mistrzostwa Sportowego w Poznaniu (jak się później okazało – triumfatorem całej imprezy) oraz 0:3 z Zespołem Szkół nr 1 w Ostrzeszowie. Wobec dwóch porażek przyszło nam konkurować o miejsca 9-12. Na tym etapie zostaliśmy pokonani 3:0 przez rywali z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Lesznie oraz 3:1 przez reprezentację III Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie.

       Finalnie chłopięca drużyna Zespołu Szkół uplasowała się na 12 miejscu w Wielkopolsce, zbierając cenne doświadczenia przed przyszłorocznymi rozgrywkami.

       Gratulujemy wszystkim uczniom, niezależnie od wyników, i życzymy dalszych sukcesów w kolejnych zawodach.

     • ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA W NASZEJ SZKOLE
      • ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA W NASZEJ SZKOLE

      • Dnia 05.04.2024 r. społeczność Zespołu Szkół w Opalenicy świętowała - celebrowany na całym świecie (7 kwietnia) - Światowy Dzień Zdrowia, który w tym roku odbywa się  pod hasłem: „Moje zdrowie, moje prawo”. Ma ono przypominać o tym, że każdy człowiek ma prawo do dostępu do wysokiej jakości usług zdrowotnych, edukacji, informacji, jak również bezpiecznej wody pitnej, czystego powietrza, dobrego odżywiania, wysokiej jakości mieszkań, godnych warunków pracy i środowiska oraz - co nie mniej ważne - wolności od dyskryminacji.

       Uczennice i uczniowie klas 1A LO oraz 1 TL2 skupili się na szerzeniu wiedzy o zdrowym odżywianiu oraz zdrowym trybie życia. Zorganizowali sesję posterową z informacjami o samej idei tego dnia oraz przygotowali quiz z wiedzy, za który uczestnicy otrzymywali… „zdrowe nagrody”. W całej szkole było w związku z tym słychać odgłosy chrupania zdrowych i pełnych witamin jabłek, które były nagrodą w konkursie.

       W ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia w murach naszej szkoły zagości z wykładem pani dietetyk, która wskaże, co powinno znaleźć się w diecie młodego uczącego się człowieka. O terminie wykładu (na który zapraszamy już dziś) będziemy informować w ogłoszeniach w Librusie.

     • KONKURS POTYCZKI TRANSPORTOWE
      • KONKURS POTYCZKI TRANSPORTOWE

      • 15 marca 2024 roku, o godzinie 10:00 odbyła się IV edycja Ogólnopolskiego Konkursu dla uczniów szkół ponadpodstawowych „Potyczki transportowe”.

       Celem konkursu jest pobudzenie chęci doskonalenia umiejętności w zakresie transportu, spedycji i logistyki oraz podniesienie poziomu kompetencji zawodowych uczestników.

       Do konkursu w trybie on-line przystąpiło 540 uczniów z całej Polski. Naszą szkołę reprezentowało 7 uczniów klasy 5TL tj.: Mateusz Bakalarz, Jakub Hojan, Oliwia Kocińska, Mateusz Miczek, Emilia Mueller, Łukasz Szober oraz Dawid Szukała. Niestety, w tym roku naszym uczniom nie udało się zakwalifikować do finału konkursu (30 najlepszych uczniów). Opiekunem i organizatorem szkolnego etapu konkursu byli nauczyciel przedmiotów logistycznych, pani prof. Małgorzata Szukała oraz pan prof. Mariusz Stachowski.

     • WYNIKI ON-LINE EGZAMINU ZAWODOWEGO ZIMA 2024
      • WYNIKI ON-LINE EGZAMINU ZAWODOWEGO ZIMA 2024

      • Wyniki egzaminu będą dostępne po zalogowaniu w serwisie przeznaczonym dla uczniów i absolwentów https://portalzdajacego.epkz.cke.edu.pl/  za pomocą loginu i hasła. W razie problemów z logowaniem proszę się zgłosić do gabinetu 116. Wyniki on-line będą dostępne od 27.03.2024 od godz. 10.00.

       DEKLARACJE NA POPRAWĘ EGZAMINU ZAWODOWEGO

       Deklaracje na poprawę egzaminu zawodowego w sesji lato 2024 należy złożyć w gabinecie 116 w nie przekraczalnym terminie do 04.04.2024 do godziny 14.00.

       ODBIÓR WYNIKÓW W SZKOLE 08.04.2024

       Wyniki egzaminów zawodowych będzie można odebrać w sekretariacie od dnia 08.04.2024 od godziny 10.00.

     • REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE
      • REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

      • Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za ostatnie dni rekolekcji wielkopostnych, które prowadzili dla nas dwaj wyjątkowi Ojcowie Franciszkanie (Ojciec Antoni oraz Ojciec Fabian)! Ich mądre słowa, modlitwa i świadectwo życia były dla nas niezwykłym źródłem inspiracji i duchowego wzrostu. Dzięki ich obecności mogliśmy jeszcze głębiej zrozumieć znaczenie Słowa Bożego w naszym życiu oraz doświadczyć miłości i łaski Bożej w codzienności. Dziękujemy Ojcom za ich hojne dzielenie się swoim doświadczeniem i zaangażowaniem w naszą wspólnotę szkolną. Niech owoc tej duchowej drogi przyniesie radość i pokój w naszych sercach na każdy dzień!

       Wydarzeniem, które towarzyszyło rekolekcjom wielkopostnym, było Misterium Męki Pańskiej w formie teatru cieni, przygotowane przez naszych utalentowanych uczniów i katechetę, księdza Mateusza Frąckowiaka. To było nie tylko wyjątkowe widowisko, ale również głębokie doświadczenie duchowe, które dotknęło serca wszystkich obecnych. Dziękujemy aktorom za ich zaangażowanie i talent oraz księdzu Mateuszowi za inspirację i kierowanie tym dziełem. Niech to Misterium Męki Pańskiej będzie dla nas drogowskazem w naszej drodze wiary i refleksji w czasie Wielkiego Postu.

     • TARGI EDUKACYJNE W NOWYM TOMYŚLU
      • TARGI EDUKACYJNE W NOWYM TOMYŚLU

      • Cieszymy się, że mieliśmy okazję uczestniczyć w Targach Edukacyjnych dla Szkół Podstawowych w Nowym Tomyślu, gdzie reprezentowaliśmy naszą szkołę!

       Spotkaliśmy wielu wspaniałych uczniów, z którymi mieliśmy przyjemność rozmawiać o naszej ofercie edukacyjnej, pasjach i marzeniach związanych z przyszłością. Dziękujemy wszystkim, którzy nas odwiedzili, za ciekawe pytania i zaangażowanie!