OLIWIER SIUDA Z KLASY 4B LO W OPALENICY ZNALAZŁ SIĘ W NAJLEPSZEJ PIĄTCE MŁODZIEŻOWYCH MISTRZOSTW POLSKI DO LAT 19 I ZOSTAŁ WYBRANY NAJLEPSZYM ZAWODNIKIEM CAŁEGO TURNIEJU
OLIWIER SIUDA Z KLASY 4B LO W OPALENICY ZE SWOJĄ DRUŻYNĄ ZDOBYWCĄ BRĄZOWEGO MEDALU W MŁODZIEŻOWYCH MISTRZOSTW POLSKI DO LAT 19
II ETAP OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY SPEDYCYJNO–LOGISTYCZNEJ
17 listopada uczniowie technikum logistycznego naszej szkoły brali udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Spedycyjno–Logistycznej organizowanej przez Uniwersytet Gdański.
Miło nam poinformować, że czworo uczniów ZS w Opalenicy zakwalifikowało się do II (okręgowego) etapu OOSL, która odbędzie się 1 marca w Murowanej Goslinie; są to uczniowie klasy 5TL:
- Mateusz Bakalarz
- Jakub Hojan
- Emilia Mueller
- Kamila Walęciak
Jak widać praca uczniów przynosi efekty, a co za tym idzie satysfakcję nie tylko im samym, ale też nauczycielom. Brawo logistycy!!!
Życzymy powodzenia w kolejnych rozgrywkach.
Małgorzata Szukała
BIEG PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH - TROPEM WILCZYM
W najbliższy piątek - 1 marca - w Naszej Szkole odbędzie się kolejna edycja BIEGU PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH - TROPEM WILCZYM.
W tegorocznej edycji z całej Polski chęć wzięcia udziału zadeklarowało ponad 440 szkół, w tym ponad 50 000 uczestników.
Nasza Społeczność przystąpi do inicjatywy już po raz trzeci.
Celem przedsięwzięcia jest propagowanie działalności Żołnierzy Wyklętych, bohaterów antykomunistycznego podziemia niepodległościowego w latach 1945-1963, osób represjonowanych lub takich, które ryzykowały własnym życiem lub internowaniem z powodu pomocy udzielanej żołnierzom walczącym z komunizmem w Polsce, jak również edukacja historyczna oraz promocja aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia, a w szczególności popularyzacja idei biegania.
Bieg odbędzie się w trakcie lekcji, po bieżni dookoła Orlika, na tradycyjnym dystansie 1963 m (liczba nawiązuje do roku śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego poległego w walce, był nim Józef Franczak ps. Lalek.)
Każdy uczestnik biegu otrzyma naklejkę Tropem Wilczym.
Dla najlepszych biegaczy przewidziana jest nagroda w postaci „pakietu biegacza”. Pakiet zawiera: pamiątkowy medal, materiały edukacyjne oraz informacyjne.
Serdecznie zachęcam wszystkich uczniów do wzięcia udziału w biegu.
Chętne osoby proszone są o zgłoszenie: do mnie osobiście lub w wiadomości w dzienniku Librus.
Ze sportowym pozdrowieniem
Agata Skrzypczak
PIERWSZA BRAMKA OLIWIERA SIUDY W FOGO FUTSAL EKSTRAKLASA
PRZEPIĘKNA STUDNIÓWKA ZESPOŁU SZKÓŁ W OPALENICY
Na tegorocznej studniówce Zespołu Szkół w Opalenicy bawiły się cztery klasy maturalne: trzy klasy liceum i jedna technikum. Na sali bankietowej w restauracji „Klimkowa Osada” w Paproci pojawiło się ponad 170 osób - uczniów, osób towarzyszących, nauczycieli i zaproszonych gości. Ten bal uczniowie zapamiętają na długo.
Uroczysta studniówka rozpoczęła się przepięknym polonezem. Panie zaprezentowały się w nienagannie dopasowanych, jednakowych sukienkach. Panowie byli wytworni i eleganccy.
Tegoroczni maturzyści zadbali o odpowiednią oprawę wieczoru. Uroczystość prowadziło dwoje uczniów z klas maturalnych: Julia Stefańska i Roch Szeszuła.
„Spotykamy się na Waszej studniówce, która jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu młodego człowieka. To wieczór, który zapamiętacie na długo! (...) Egzamin maturalny za dokładnie 96 dni i to, jak wykorzystacie ten czas, zależy tylko od Was. Pamiętajcie, że nie ma rzeczy niemożliwych, a o marzenia i realizację życiowych celów trzeba walczyć. Niech te 96 dni upłynie Wam w spokojnej i twórczej atmosferze. Zmobilizujcie się, pokażcie swoją dorosłość i odpowiedzialność, bo to matura jest teraz Waszym celem. Życzę Wam pomyślności i odwagi, która dodaje skrzydeł i prowadzi do celu!”- mówiła dyrektor szkoły, Pani Irena Nawrocka.
„Jesteśmy zachwyceni tą imprezą. Jest wspaniale! Ta noc z całą pewnością zapadnie nam wszystkim w pamięć! Na zawsze! Matura za niecałe 100 dni. Damy radę! Dzisiaj o tym nie myślimy!” - podkreślali tegoroczni maturzyści z Zespołu Szkół w Opalenicy.
Spora dawka dobrej muzyki - starych i nowych przebojów, dobre jedzenie i świetna atmosfera; przepiękne kreacje, chwile wzruszeń, ciepłe słowa podziękowań, pamiątkowe zdjęcia - tak wyglądała studniówka 2024 Zespołu Szkół w Opalenicy.
Elżbieta Mortka
52
WIELKOPOLSKI ROK WŁADYSŁAWA HRABIEGO ZAMOYSKIEGO
W 2024 roku przypada 100. rocznica urodzin hrabiego Władysława Zamoyskiego – działacza społecznego w Wielkopolsce, na Podhalu i we Francji, który całe swoje życie poświęcił służbie Ojczyźnie. Dlatego Sejmik Województwa Wielkopolskiego uznając potrzebę uhonorowania dokonań wielkiego Polaka i patrioty, którego zasługi dla naszego regionu są nieodzowne, ustanowił rok 2024 w województwie wielkopolskim Wielkopolskim Rokiem Władysława Hrabiego Zamoyskiego.
Władysław Zamoyski urodził się 18 listopada 1853 r. w Paryżu, zmarł 3 października 1924 r. w Kórniku. Jego działalność społeczna była początkowo związana z Wielkopolską i Kórnikiem, a jej najważniejszym przejawem było wykupywanie polskich majątków zagrożonych przejęciem przez Niemców, co miało na celu utrzymanie polskiego stanu posiadania w germanizowanej przez zaborcę Wielkopolsce.
Zgodnie z ideami pracy organicznej Władysław Zamoyski inwestował w rozwój przemysłu, dbając o to, by korzystali na tym zawsze polscy pracownicy i kontrahenci.
Był współzałożycielem Banku Ziemskiego w Poznaniu, finansował działalność wydawniczą Biblioteki Kórnickiej.
W 1885 roku musiał opuścić Wielkopolskę. Przeniósł się do Galicji i osiadł w podtatrzańskich Kuźnicach. Poświęcił się ochronie przyrody górskiej i rozwojowi Zakopanego.
Pragnąc uchronić lasy tatrzańskie od dewastacji w 1889 r. wykupił je i wprowadził racjonalną gospodarkę leśną. Doskonale rozumiał potrzebę zachowania równowagi przyrodniczej i jej wagę dla kształtowania wrażliwości patriotycznej przyszłych pokoleń. Dowodem tej postawy było poparcie dla starań o utworzenie w Tatrach parku narodowego.
W samym Zakopanem Władysław Zamoyski przyczynił się do budowy elektrowni, wodociągów, szkoły, szpitala, poczty i nowego gmachu Muzeum Tatrzańskiego. Dzięki jego staraniom powstała linia kolejowa z Chabówki do Zakopanego.
Najbardziej pamiętany jest jednak Hrabia Zamoyski z zaangażowania w spór graniczny z Królestwem Węgier o Morskie Oko. Sądowa batalia zakończyła się w 1902 roku, a trybunał arbitrażowy w Grazu wydał wyrok włączający największe tatrzańskie jezioro w granice Galicji.
Cały swój majątek zapisał narodowi polskiemu, tworząc fundację Zakłady Kórnickie. Organizacja promowała nowoczesne rolnictwo, popularyzowała wiedzę rolniczą oraz inicjatywy społeczne na rzecz ludności zamieszkującej teren zakładów lub ich okolice.
„LICZBY PIERWSZE (W TEORII I PRAKTYCE)” – SPOTKANIE W RAMACH DNIA NAUKI POLSKIEJ
7 lutego 2024 roku nasza szkoła miała przyjemność gościć z wykładem pt. „Liczby pierwsze (w teorii i praktyce)” Pana prof. UAM dr hab. Łukasza Pańkowskiego. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach zbliżającego się Dnia Nauki Polskiej (19 lutego). Prelekcji wysłuchali uczniowie liceum ogólnokształcącego oraz technikum.
W swoim wystąpieniu Pan Profesor przedstawił słuchaczom krótki przegląd zastosowania liczb pierwszych w przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.
Wykład rozpoczął od podróży do czasów Euklidesa i powstających w tym okresie podstawowych twierdzeń arytmetyki (bazujących na liczbach pierwszych), a następnie przeszedł do objaśniania matematycznych zagadek współczesnej kryptografii (liczby pierwsze zapewniają większą szansę na utworzenie unikalnych wartości hasłujących). Kończąc prelekcję, prowadzący przedstawił wizję przyszłości i zastosowania liczb pierwszych do budowy komputerów kwantowych.
Aleksandra Pańkowska
Mariusz Stachowski2
TARG RYNEK GIEŁDA
W czwartek, 1 lutego 2024 roku uczniowie technikum logistycznego wzięli udział w spotkaniu online w ramach cyklu Logmeeting, którego tematem była współczesna giełda transportowa europejskiego rynku.
Wirtualne zajęcia przeprowadził z uczniami pan Macin Haładuda z Trans.eu. Celem wykładu było przybliżenie młodym logistykom zakresu działalności i zasad funkcjonowania współczesnych giełd transportowych, często nazywanych wirtualnymi rynkami.
Mariusz Stachowski
WYCIECZKA „INFORMATYKÓW” DO FABRYKI SAMOCHODÓW
23 stycznia uczniowie klas 2. i 3. technikum informatycznego wzięli udział w wycieczce do zakładu Volkswagena w Poznaniu. Młodzież, spacerując z przewodnikiem po ogromnych zautomatyzowanych halach fabryki, miała okazję obserwować proces produkcji samochodów dostawczych.
Pokonując trasę ok. 3 km, zostaliśmy oprowadzeni po poszczególnych odcinkach produkcji, w tym po dziale budowy karoserii i montażu. Ogromne wrażenie zrobiła na nas automatyzacja linii produkcyjnej z pracującymi robotami i maszynami oraz zastosowanie nowoczesnych technologii. Ciekawie było przekonać się, jak wygląda spawanie karoserii, montaż kół i innych elementów samochodu, a także zobaczyć, jak testuje się auta w dziale kontroli jakości. Przekonaliśmy się również, że VW stawia na ochronę środowiska, inwestując w odnawialne źródła energii (farma fotowoltaiczna) i sadząc drzewa w pobliskim lesie.
ABSOLWENCI BRANŻOWEJ SZKOŁY I STOPNIA I TECHNIKUM
Deklaracje przystąpienia do egzaminu zawodowego w sesji LATO 2024 należy złożyć do 7 lutego 2024r. w gabinecie kierownika szkolenia praktycznego - s. 116.
BARDZO DOBRA PASSA OLIWIERA SIUDY (KLASA 4B LO)
Wczoraj zwycięstwo nad KS Sośnica Gliwice w 18. kolejce FOGO Futsal Ekstraklasa (5:1), dzisiaj pewna wygrana 13:1 (7:1) z MKS Jantar Ustka w rozgrywkach 𝑪𝒆𝒏𝒕𝒓𝒂𝒍𝒏𝒆𝒋 𝑳𝒊𝒈𝒊 𝑱𝒖𝒏𝒊𝒐𝒓𝒐𝒘 do lat 19 Oliwier strzelił 2 bramki.
Gratulacje.
Źródło: https://www.facebook.com/photo/?fbid=844032001067314&set=a.461639339306584
SZKOŁA DOSTĘPNA DLA WSZYSTKICH
BARDZO DOBRY WYSTĘP OLIWIERA SIUDY RED DRAGONS PNIEWY Z FUTSAL SZCZECIN
Drużyna Oliwiera Siudy (klasa 4B LO) w 𝟭/𝟭𝟲 finału Pucharu Polski
Bardzo dobry występ Oliwiera Siudy Red Dragons Pniewy z Futsal Szczecin. Mecz zakończył się wynikiem 5:4. Oliwier strzelił 2 gole, a jego drużyna awansowała do 𝟭/𝟭𝟲 finału Pucharu Polski
Gratulacje
Link: https://www.facebook.com/photo?fbid=839747941495720&set=a.461639335973251
MUNDURÓWKA NA OBCHODACH NARODOWEGO DNIA ZWYCIĘSKIEGO POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO W WARSZAWIE
W czwartek, 28 grudnia br. uczniowie klas służb mundurowych Liceum Ogólnokształcącego w Opalenicy wraz z licznymi delegacjami z terenu gminy Opalenica, wybrali się do Warszawy, aby uczestniczyć w obchodach 105. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Celebrowanie rozpoczęło się od mszy św. w Bazylice Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela. Następnie opalenicka delegacja, wraz z licznie zebranymi stowarzyszeniami i mieszkańcami stolicy, przemaszerowała w kierunku Placu Piłsudskiego, gdzie można było wysłuchać licznych przemówień zgromadzonych gości, zobaczyć zmianę warty, usłyszeć Apel Poległych i złożyć wiązankę okolicznościową na Grobie Nieznanego Żołnierza. Ostatnim etapem wyprawy była wizyta na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, gdzie przy Pomniku Powstańców Śląskich i Wielkopolskich opaleniczanie zapalili znicz. Organizatorem wyjazdu był Burmistrz Miasta i Gminy Opalenicy Tomasz Szulc, któremu serdecznie dziękujemy za możliwość uczestniczenia w tym szczególnym wydarzeniu.
23
CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM
Bohater dla wielu młodych ludzi to nieudacznik życiowy, bo przecież w dzisiejszych czasach trzeba mieć, a nie być. A jednak byli ludzie, którzy poświęcili się dla swoich wartości, ideałów, ojczyzny. Czy dzisiaj znaleźliby się ludzie, szczególnie młodzi, którzy potrafiliby się tak poświęcić, zaryzykować własne życie, by odzyskać wolność…? Cóż...trudno powiedzieć, ale należy mieć nadzieję, że tamci bohaterowie, których już nie ma, nie byli ostatnimi. Ile dzisiaj znaczy honor, patriotyzm, ojczyzna, przyjaźń, prawda? To wartości, które tylko dla nielicznych są ważne. Dla Powstańców, którzy 105 lat temu chwycili za broń i pokazali, że mimo wysiłków pruskiego zaborcy, by zniszczyć narodową tożsamość, wciąż pozostali Polakami kultywującymi swój język, historię, tradycję i mających swoją godność i honor, były to wartości najważniejsze.
Opalenickie obchody 105. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego rozpoczęły się od mszy świętej w kościele pw. św. Mateusza. Następnie uczestnicy wydarzeń prowadzeni przez Opalenicką Orkiestrę Dętą udali się pod Pomnik Powstańców Wielkopolskich przy CKiB, gdzie odbyła się krótka uroczystość patriotyczna. Oprawę wojskową, kolejny już raz, przygotowały klasy służb mundurowych z Liceum Ogólnokształcącego w Opalenicy. Podczas uroczystości członkowie Opalenickiego Fan Clubu Lecha Poznań rozpostarli kilkunastometrowy okolicznościowy baner upamiętniający Powstanie, odpalili race i donośnym hasłem: „Cześć i chwała bohaterom” oddali im należny szacunek.
W asyście klas służb mundurowych opalenickiego liceum, zgromadzone licznie delegacje (wśród nich także ta z opalenickiego Zespołu Szkół) złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów i znicze. Uroczystość uświetniły również liczne poczty sztandarowe, m. in. ten reprezentujący Liceum im. Prymasa Tysiąclecia ks. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Opalenicy.
Po raz pierwszy w historii obchodów wybuchu Powstania Wielkopolskiego, mieszkańcy Opalenicy mieli zaszczyt gościć delegacje z pobliskiego Zbąszynia.
Elżbieta Mortka
Koordynator Klas Służb Mundurowych29
SPOTKANIE WIGILIJNE 4B
W ostatnie dni przed Świętami Bożego Narodzenia uczniowie klasy maturalnej – 4B z Liceum Ogólnokształcącego w Opalenicy – celebrowali ten szczególny czas na spotkaniu wigilijnym. Był pięknie nakryty stół, mnóstwo potraw, odświętna atmosfera, kolędy, wiele życzeń, ale przede wszystkim spotkanie, które na stałe wpisało się już w kalendarz uczniów z Zespołu Szkół w Opalenicy.
Dla wszystkich było to niezwykłe przeżycie; szczególnie, że to ostatnie takie spotkanie dla klasy czwartej w murach opalenickiego Zespołu Szkół. Uczniowie przygotowali się do Wigilii bardzo starannie. Niezapomniany czas, niezwykłe chwile…
Elżbieta Mortka
19
OBDAROWANE PRZEZ ZESPOŁ SZKÓŁ W OPALENY DWA PIESKI: RABEN I LIMONKA
PODZIĘKOWANIE
„Witam Państwa.
Jesteśmy rodzicami Łukasza Bubeły. ……..Państwa szkoła wpłaciła pokaźną sumę na zbiórkę Łukaszka. Jesteśmy Wam za to bardzo wdzięczni. Nie spodziewaliśmy się ,że ktoś z tak odległych regionów Polski zorganizuje taką akcję. Nie znacie Łukasza osobiście, a jednak potraficie się zmobilizować ❤. Jesteśmy Wam za to bardzo wdzięczni. Dziękujemy z całego serca za pomoc ❤❤❤”
POWSTANIE WIELKOPOLSKIE 1918/1919
Jesienią 1918 r., w obliczu klęski państw zaborczych w I wojnie światowej, mieszkańcy Opalenicy bardzo aktywnie włączyli się w działalność mającą na celu polonizację naszego regionu.
13 listopada 1918 r. powstała Rada Robotniczo-Żołnierska (utworzona z inicjatywy polskich żołnierzy przybyłych z Grodziska Wlkp.), równocześnie powstawały tzw. rady ludowe (opalenicka 14 listopada). Członkowie rad: w Buku, Grodzisku Wlkp. i Opalenicy utworzyli 17 listopada wspólną Powiatową Radę Ludową, do której wybory odbyły się 24 listopada 1918 r. Władysław Szukalski został przedstawicielem Opalenicy wybranym do Polskiego Sejmu Dzielnicowego, który obradował w Poznaniu w dniach od 3 do 5 grudnia 1918 r.).
Rady kontrolowały aparat państwowy i samorządowy, opiekowały się powracającymi z frontu żołnierzami, zajmowały się działalnością służącą spolszczeniu szkół. Burmistrzowi Alfredowi Gerlachowi przydzielono 2 doradców – Polaków.
Najważniejszym punktem strategicznym miasta był dworzec kolejowy, utworzono tutaj punkt sanitarny oraz żywieniowy dla wracających z wojny żołnierzy. Jednocześnie starano się odbierać broń i amunicję wojskowym.
27 grudnia 1918 r. wybuchło powstanie w Poznaniu, które następnie objęło swym zasięgiem Wielkopolskę. W Opalenicy natychmiast zawiązał się Komitet Werbunkowy. Przystąpiono również do tworzenia kompanii opalenickiej, której dowództwo objął Edmund Klemczak. Powstańcy z Ziemi Opalenickiej złożyli przysięgę 1 stycznia 1919 r. Natomiast już 2 stycznia 1919 r. rozpoczął się szlak bojowy kompanii.
Nowy Tomyśl zajęto bez walki w nocy z 2 na 3 stycznia. Kompania znalazła się na linii frontu zachodniego, którego główne działania obejmowały Zbąszyń – ważny węzeł kolejowy.
Pierwsze walki o Zbąszyń stoczono 4 i 5 stycznia przy współudziale powstańców z Bukowca i Chobienic. Plan, zakładający zdobycie miasta, nie powiódł się jednak, dlatego konieczne było zgrupowanie w tym rejonie większych sił powstańczych. Ppor. Kazimierz Zenkteller stanął na czele V Okręgu Wojskowego, w skład którego wchodzili powstańcy z powiatu grodziskiego – w tym i z Opalenicy.
Kompania opalenicka powróciła jednak na kilka dni do rodzinnego miasta, a po raz drugi wyruszyła w kierunku Zbąszynia 10 stycznia 1919 r. Walkę o Zbąszyń stoczono 11 stycznia, ale również bezskutecznie. Opaleniczanie nacierali na Zbąszyń od północy, mieli zdobyć Strzyżewo, dworzec zbąszyński oraz mączkarnię. Jednak nie odnieśli sukcesu. Nastąpił odwrót wojsk powstańczych spod Zbąszynia. W drugiej połowie stycznia dokonano reorganizacji oddziałów walczących pod Zbąszyniem.
Inne walki, w których uczestniczyła kompania opalenicka rozegrały się: 17 i 30 stycznia oraz 9 lutego. Udział opaleniczan w powstaniu zakończył się wraz z zaprzestaniem walk na froncie zachodnim.
W 1922 r. został ufundowany pomnik – pierwszy w Wielkopolsce, upamiętniający powstańców wielkopolskich. Odsłonięto go 14 maja, a zniszczony został w 1939 r. przez niemieckich okupantów. Wypisano na nim nazwiska 6 poległych powstańców z Opalenicy. Upamiętnieni są tam: Jan Antkowiak, Stefan Bereszyński, Jan Finc, Jan Haładuda, Tomasz Ignyś, Antoni Kozak.
Pomnik nagrobny poległych powstańców na opalenickim cmentarzu uroczyście odsłonięto i poświęcono 3 sierpnia 1924 r. W kwaterze do 1929 r. pochowano 6 osób, pomnik ten również został zniszczony podczas II wojny światowej.
Jednakże w roku 1958 postawiono nowy, na którym w dolnej części dodano nazwiska 6 powstańców zamordowanych w latach 1939-1945.
Pierwszym poległym w powstaniu wielkopolskim mieszkańcem Opalenicy był Antoni Kozak (1898-1919). Ten młody człowiek ożenił się 20 maja 1916 r. z Barbarą Ochlińską, a już 3 stycznia 1919 r. wstąpił do kompanii opalenickiej i wyruszył z Nowego Tomyśla na Zbąszyń, by wziąć udział w ataku. Na początku stycznia 1919 r., mając zaledwie 21 lat i żonę w ciąży, zaciągnął się do powstańczej kompanii opalenickiej dowodzonej przez Edmunda Klemczaka. Poległ w nieudanym ataku na dworzec w Zbąszyniu 5 stycznia 1919 r., około godziny 4 nad ranem. Uroczysty pogrzeb z udziałem powstańczej, opalenickiej orkiestry dętej, powstańców – towarzyszy walki, a także mieszkańców miasta odbył się dwa dni po jego śmierci. Na tablicy upamiętniającej poległych w powstaniu opaleniczan, jest wymieniony jako pierwszy.
Po odzyskaniu niepodległości władze Opalenicy w 1923 r. nazwę ulicy Ticza Bara w centrum miasta zmieniły na Powstańca Kozaka, a ulicę Michorzewską na 5 Stycznia, upamiętniającą dzień walki opaleniczan na froncie zbąszyńskim. Nazwy te przetrwały do dziś.
W roku 1924, dzięki ofiarności rodzin powstańczych, ufundowano, odsłonięto i poświęcono pomnik. Napis na białej marmurowej płycie głosił: „Cześć bohaterom poległym za wiarę i ojczyznę pod Zbąszyniem w roku 1918-1919”. Tablica przetrwała w ukryciu II wojnę światową i w 1997 r. została umieszczona na frontonie budynku Szkoły Podstawowej im. Powstańców Ziemi Opalenickiej w Urbanowie.
W 1958 r. na miejscu zniszczonego przez Niemców pomnika postawiono nowy. Upamiętnia on fragment historii miasta i nazwiska opaleniczan. Kontynuatorem pamięci o pierwszym poległym mieszkańcu oraz o udziale przedstawicieli naszej małej ojczyzny w zrywie niepodległościowym jest opalenickie koło Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, działające w naszym środowisku od wielu już lat, z którego inicjatywy w 95. rocznicę powstania wielkopolskiego na budynku ówczesnej restauracji „Staromiejska”, przy ul. Powstańca Kozaka umieszczono pamiątkową tablicę z napisem: ,,Poległ 5 stycznia 1919 roku w bitwie o Zbąszyń jako pierwszy powstaniec kompanii opalenickiej. Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Niepodległości, spoczywa w kwaterze powstańców wielkopolskich na opalenickim cmentarzu”. Poniżej widnieje data odsłonięcia tablicy: 5 stycznia 2014 roku.
*grafika pobrana w dniu 27.12.2023 ze strony https://www.gov.pl/web/kultura/narodowy-dzien-zwycieskiego-powstania-wielkopolskiego---103-rocznica-wybuchu-powstania-wielkopolskiego