• Aktualności

     • ŚWIĘTO OPALENICKIEJ MUNDURÓWKI
      • ŚWIĘTO OPALENICKIEJ MUNDURÓWKI

      • Kolejny rocznik mundurówki uroczyście rozpoczął edukację w Liceum Ogólnokształcącym w Opalenicy. Tym razem inauguracja odbyła się w środę, 15 listopada 2023 roku w auli Ochotniczej Straży Pożarnej w Opalenicy przy ulicy Młyńskiej 61.

       Na uroczystość przybyli zaproszeni goście, wśród których znaleźli się: Dyrektor Centrum Usług Wspólnych – Mateusz Skrobała, który reprezentował Burmistrza Opalenicy pana Tomasza Szulca, podporucznik Tomasz Weiss reprezentujący Szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji w Nowym Tomyślu, Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Nowym Tomyślu  - starszy kapitan Jakub Kłosowski, Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Nowym Tomyślu – komisarz Adam Banasiak, Wiceprezes Zarządu Powiatowego Związku OSP RP w Nowym Tomyślu - druh Jeremiasz Cichy, Chorąży Dawid Piechocki z 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego Poznań – Krzesiny. Uroczystość uświetnili również Rodzice i najbliżsi pierwszoklasistów.

       Pani dyrektor Irena Nawrocka w swoim przemówieniu skierowała podziękowania do zaproszonych gości, instruktorów, wychowawców, koordynatorów, rodziców i osób, które prze lata wspierają opalenicką mundurówkę. Podkreśliła, że jednym z głównych zadań programu klas służb mundurowych jest przygotowywanie absolwentów do studiów i pracy w służbach mundurowych i cywilnych. I nie są to tylko puste słowa. Mamy - jak podkreślała Pani Dyrektor - absolwentów w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie czy w Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu, w szeregach policji, wojska i straży. Przy tej okazji warto wspomnieć, że nasz tegoroczny absolwent mundurówki - zeszłoroczny dowódca klas służb mundurowych - Łukasz Szulc - został studentem prestiżowej uczelni wojskowej -  Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu.Gratulujemy !!!

       Dyrektor Centrum Usług Wspólnych – pan Mateusz Skrobała,w imieniu Burmistrza Opalenicy pana Tomasza Szulca, kolejny już raz podziękował klasom służ mundurowych za ich ogromną aktywność w środowisku lokalnym, za uświetnianie uroczystości patriotycznych czy zabezpieczanie imprez sportowych i kościelnych. Wspominał ostatnie Zaduszki i uroczystości związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości z aktywnym udziałem opalenickiej mundurówki. Zapewnił też uczniów o swojej sympatii i podziękował wszystkim, którzy przyczyniają się do rozwoju klas służb mundurowych.

       Po przemówieniach pierwszoklasiści złożyli ślubowanie, po którym na ręce młodszych kolegów przekazany został sztandar.W tym roku uczniowie klasy 4B w składzie: Wiktoria Stachowiak, Anna Turek i Antoni Majewicz powierzyli sztandar uczniom klasy 3B. Uczniom klasy 4B serdecznie dziękujemy za godne i bardzo sumienne reprezentowanie szkoły w poczcie sztandarowym. Kolejnym punktem inauguracji było wręczenie regulaminu obowiązującego w klasie służb mundurowych.

       Po części oficjalnej Wiktoria Kaczmarek z klasy 1B odśpiewała pieśń; całość zaś podsumował film z ostatniego szkolenia mundurówek w Łężeczkach. Trzeba przyznać, że zarówno pieśń, jak i pokaz filmowy zrobiły ogromne wrażenie na publiczności zgromadzonej na uroczystości.

       Inauguracja dla uczniów klas służb mundurowych i ich wychowawców jest radosnym świętem, w którym spotykają się wszyscy uczniowie opalenickiej mundurówki. Tak było i w tym roku. Jest to uroczystość, w której uczniowie mogą zaprezentować się przed gośćmi, nauczycielami, ale również przed swoimi najbliższymi.

       Elżbieta Mortka
       Koordynator  Klas Służb Mundurowych

     • KONKURS RECYTATORSKI Z OKAZJI SETNEJ ROCZNICY URODZIN WISŁAWY SZYMBORSKIEJ
      • KONKURS RECYTATORSKI Z OKAZJI SETNEJ ROCZNICY URODZIN WISŁAWY SZYMBORSKIEJ

      • Niektórzy lubią poezję…, a na pewno lubią ją Wiktoria Prostko-Prostyńska i Kalina Kochniarczyk, które reprezentowały naszą Szkołę w konkursie recytatorskim wierszy Wisławy Szymborskiej.

       Konkurs zorganizowało opalenickie Centrum Kultury, które do udziału w poetyckich zmaganiach zaprosiło uczniów szkół ponadpodstawowych z powiatu nowotomyskiego. Dziewięcioro recytatorów, którzy przed jury musieli zaprezentować dwa utwory poetki, spisało się wspaniale, a Wiktoria i Kalina fantastycznie! Jury, w którym pracowali Karol Piotrzkiewicz, Krzysztof Sadowski i Ewa Grabowska orzekło, że konkurs wygrała Wiktoria, a Kalina otrzymała wyróżnienie!

       Dziewczyny, serdecznie wam gratulujemy, a waszym nauczycielom Małgorzacie Demel, Annie Czerwiec i Piotrowi Marchewce dziękujemy za to, że was świetnie przygotowali do konkursowych wystąpień.

     • KROPLA KRWI – NOWY REKORD
      • KROPLA KRWI – NOWY REKORD

      • W piątek, 10 listopada, zorganizowaliśmy w naszej szkole zbiórkę krwi, w której uczestniczyli uczniowie, nauczyciele oraz mieszkańcy Opalenicy. Mamy nowy rekord – w tegorocznej akcji udało się oddać krew 11 dawcom – w roku poprzednim było nas dziesięcioro. Dziękujemy za dar życia dla potrzebujących. Zbiórkę zorganizowali: Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu, Przychodnia Lekarzy Rodzinnych i Specjalistów „Hipokrates” Barbara Szymańska i Partnerzy, Anna Czerwiec, Małgorzata Kurek, Mariusz Stachowski.

     • NIERÓWNA WALKA SZCZYPIORNISTEK
      • NIERÓWNA WALKA SZCZYPIORNISTEK

      • Piłka ręczna to gra bardzo dynamiczna i wymagająca, o czym przekonały się nasze szczypiornistki w rozegranych 7 listopada Mistrzostwach Powiatu Nowotomyskiego w Piłce Ręcznej Dziewcząt. W turnieju zagrały cztery zespoły i choć nasze dziewczęta zagrały „z marszu”, po nierównej walce musiały uznać wyższość przeciwniczek, zajmując 4 miejsce. Dziękujemy za zaangażowanie, wolę walki, uśmiech i zabawę pomimo przeciwności losu.

     • SPOTKANIE MŁODZIEŻY Z POLICJĄ
      • SPOTKANIE MŁODZIEŻY Z POLICJĄ

      • W dniu 8 listopada uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniach z przedstawicielkami Zespołu ds. Nieletnich i Patologii Komendy Powiatowej Policji w Nowym Tomyślu - asp. szt. Anną Urbaniak oraz asp. Joanną Jerzewską.

       Ideą przewodnią prelekcji było przybliżenie młodzieży informacji na temat odpowiedzialności karnej nieletnich za popełniane czyny oraz omówienie procedur, jakie obowiązują w przypadku niewłaściwych zachowań uczniów. Zaprezentowano młodzieży informacje na temat przepisów prawnych dotyczących odpowiedzialności nieletnich, przejawów demoralizacji oraz środkach wychowawczych i poprawczych stosowanych przez sądy

       Na spotkaniu rozmawiano (opierając się na przykładach z życia) o najczęściej popełnianych przez młodych ludzi przestępstwach z kodeksu karnego takich jak: kradzieże czy cyberprzemoc. Poruszony został temat „hejtu” w Internecie oraz zagrożeń mogących pojawić się w wirtualnej przestrzeni.

     • WYWIAD Z OLIWIEREM SIUDĄ
      • WYWIAD Z OLIWIEREM SIUDĄ

      • Oliwier Siuda, uczeń klasy maturalnej - 4 B LO w Opalenicy grający w drużynie Red Dragons Pniewy, udzielił wywiadu do Gazetki Meczowej 10 kolejki FOGO Futsal Ekstraklasa. 

       Przypomnijmy, że w lutym Oliwier wraz z zespołem Red Dragons Pniewy zdobył brązowy medal Mistrzostw Polski w futsalu do lat 19 

       Oliwier życzymy powrotu na zwycięską ścieżkę.

     • NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI Z UDZIAŁEM OPALENICKIEJ MUNDURÓWKI
      • NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI Z UDZIAŁEM OPALENICKIEJ MUNDURÓWKI

      • 11 listopada 2023 roku w Opalenicy miały miejsce uroczystości związane ze 105. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Obchody odbyły się, jak zawsze, na Skwerze Obrońców Wiary i Ojczyzny przy zbiegu ulic Farnej, 3 Maja i Opalińskich.

       Jak co roku, od czternastu już lat, w Narodowym Święcie Niepodległości uczestniczyły klasy służb mundurowych: 1B, 2B, 3B i 4B z Liceum Ogólnokształcącegow Opalenicy.

       Uroczystości zainaugurowała msza św. w kościele p.w. św. Mateusza. Wychodzących z kościoła witał szpaler stworzony przez uczniów mundurówki. Następnie młodzież wzięła udział w oficjalnym ceremoniale. Po mszy uczestnicy wydarzeń udali się pod Ścianę Pamięci, gdzie odbyła się uroczystość patriotyczna.

       W asyście klas służb mundurowych opalenickiego liceum, zgromadzone licznie delegacje (wśród nich także z opalenickiego Zespołu Szkół), złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów i znicze. Hołd poległym w obronie Ojczyzny składały również poczty sztandarowe, m. in. ten reprezentujący Liceum Ogólnokształcące im. Prymasa Tysiąclecia ks. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Opalenicy. W skład pocztu sztandarowego weszli uczniowie klas służb mundurowych w składzie: Wiktoria Stachowiak, Anna Turek i Antoni Majewicz, którzy od roku pełnią tę zaszczytną funkcję. Całość uroczystości uświetniła Opalenicka Orkiestra Dęta.

       Elżbieta Mortka

     • 11 Listopada
      • 11 Listopada

      • W dniu 10.11.2023 r. Uczniowie klasy 3B LO uczcili Święto Niepodległości, prezentując społeczności szkolnej, przygotowane pod kierownictwem wychowawcy p. Grażyny Wagner montaż słowno-muzyczny, upamiętniający to ważne historyczne wydarzenie.

     • KREDKOBRANIE
      • KREDKOBRANIE

      • W październiku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji charytatywnej, której celem jest wsparcie dzieci z terenów dawnej Rzeczypospolitej. Akcja ma nie tylko charakter pomocowy, ale również edukacyjny i społeczny. Jest wyrazem pamięci dla rodaków, którzy pozostali poza granicami Polski.

       Wszystkie zebrane podczas akcji w Zespole Szkół przybory szkolne i materiały plastyczne zostały wysłane do Fundacji Ignatianum a następnie trafiły do naszych najmłodszych rodaków na Ukrainie i Litwie.

       Bardzo dziękujemy wszystkim za udział w akcji!

     • PODWÓJNE PODIUM W UNIHOKEJU
      • PODWÓJNE PODIUM W UNIHOKEJU

      • W rozgrywanych pod koniec października Mistrzostwach Powiatu Nowotomyskiego w Unihokeju Dziewcząt nasze uczennice w składzie: Julia Trocholepsza, Anastazja Kaźmierowska, Zuzanna Sobańska, Emilia Breś, Gabriela Kaczmarek, Karolina Kluczyńska, Wiktoria Juskowiak, Amelia Szewczak i Dagmara Galas - odniosły wielki sukces, zdobywając 3. miejsce w turnieju.

       Dziewczęta rozegrały bardzo emocjonujące spotkania, wygrywając 1:0 z reprezentantkami Zespołu Szkół nr 2 w Nowym Tomyślu, remisując z rywalkami z Zespołu Szkół nr 1 w Nowym Tomyślu i przegrywając niestety mecz przeciwko Zespołowi Szkół w Zbąszyniu bilansem 0:5.

       Warto docenić to, że mimo porażki w trzecim meczu, nasze dziewczęta zakończyły turniej z wysoko podniesionymi głowami i uśmiechami na twarzach. Zdobycie 3. miejsca w Mistrzostwach Powiatu Nowotomyskiego to wyjątkowe osiągnięcie, którego serdecznie im gratulujemy!

       Następnego dnia rywalizowali chłopcy (Bartosz Duda, Jakub Jaroch, Jakub Musiał, Aleksander Silski, Stanisław Nowak, Mateusz Kuczyk, Kajetan Cichy, Adam Pasiciel, Miłosz Juskowiak); oni również zdobyli trzecie miejsce, co jest godnym odnotowania osiągnięciem. Zespół chłopców także wykazał się determinacją i wysokimi umiejętnościami podczas tego wymagającego turnieju.

       Pierwszy mecz chłopcy rozegrali z drużyną Zespołu Szkół w Zbąszyniu, pokonując rywali 2:0. Niestety w drugim meczu z Zespołem Szkół nr 2 w Nowym Tomyślu, mimo zaciętej walki, przegrali 0:1 i chyba tylko brakowi szczęścia można przypisać to, że nie udało im się zdobyć choćby punktu.

       Trzeci mecz okazał się zdecydowanie najtrudniejszym wyzwaniem dla naszej reprezentacji - po przeciwnej stronie boiska stanęli rywale z Zespołu Szkół nr 1 w Nowym Tomyślu. Nasza drużyna przegrała to spotkanie 0:4.

       Trzecie miejsce w Mistrzostwach Powiatu Nowotomyskiego to zasługa zaangażowania i poświęcenia całego zespołu; chłopcy udowodnili, że są w stanie rywalizować na wysokim poziomie i radzić sobie z trudnościami w drodze do sukcesu.

       Gratulujemy obu drużynom z Zespołu Szkół w Opalenicy ich trzeciego miejsca w Mistrzostwach Powiatu Nowotomyskiego w Unihokeju Dziewcząt i Chłopców. To wielkie osiągnięcie, które z pewnością będzie stanowić źródło inspiracji dla młodych sportowców w przyszłości.

     • OPALENICKIE ZADUSZKI W ASYŚCIE KLAS SŁUŻB MUNDUROWYCH
      • OPALENICKIE ZADUSZKI W ASYŚCIE KLAS SŁUŻB MUNDUROWYCH

      • W czwartek, 2 listopada, na cmentarzu parafialnym odbyły się Opalenickie Zaduszki pod hasłem: „Poprzez pamięć trwa historia…”. Tradycyjnie już w asyście klas służb mundurowych przypomniano zasłużonych naszej gminy.

       W tym roku przypomniano losy Kazimierza i Ludwika Baranieckich -niekwestionowanych bohaterów wojennych, odznaczonych Orderem Virtuti Militari V klasy. Obaj również byli opaleniczanami z krwi i kości, którym jednak historia nie pozwoliła na spoczynek na opalenickim cmentarzu.

       Zasłużonym naszej gminy był również Walenty Eder, nauczyciel w szkole w Urbanowie i uczestnik powstania wielkopolskiego.

       Na zakończenie uroczystości opaleniczanie przeszli na Skwer Obrońców Wiary i Ojczyzny, gdzie zapalono znicze i złożono wiązanki kwiatów.

       Organizatorem wydarzenia było Centrum Kultury i Biblioteka, a odbyło się ono pod patronatem Burmistrza Opalenicy i Proboszcza parafii św. Mateusza.

       Elżbieta Mortka

     • ZAPAL ZNICZ PAMIĘCI!
      • ZAPAL ZNICZ PAMIĘCI!

      • W dniach 23 - 27 października przedstawiciele społeczności Zespołu Szkół w Opalenicy wzięli udział w akcji medialno – edukacyjnej zorganizowanej przez Biuro Edukacji Narodowej IPN oraz regionalne rozgłośnie Polskiego Radia przypominającej o Polakach zamordowanych w ramach „politycznego oczyszczania gruntu”, operacji „Tannenberg” i „Akcji Inteligencja” w 1939 r.

       Celem wydarzenia było upamiętnienie bohaterstwa rodaków zamordowanych w pierwszych miesiącach okupacji niemieckiej w 1939 roku i w kolejnych latach w Wielkopolsce, regionie łódzkim, na Pomorzu Gdańskim, Kujawach, Górnym Śląsku.

       Kultywując pamięć o poległych bohaterach, uczniowie klasy 4TL Technikum Logistycznego oraz 1B Szkoły Branżowej zapalili symboliczne „Znicze Pamięci” m. in. przed Pomnikiem Walk i Męczeństwa w Opalenicy oraz Pomnikiem Bohaterów Ziemi Bukowskiej w Buku.

       Cześć Ich Pamięci!!!

     • SZKOŁA PAMIĘTA
      • SZKOŁA PAMIĘTA

      • „Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki. Odbywa się w okresie, w którym wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji Zaduszek.

       W tym roku również Zespół Szkół w Opalenicy uczestniczy w akcji „Szkoła pamięta”, w ramach której uczniowie wraz z wychowawcami odwiedzają miejscowy cmentarz.

       Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

       #SzkołaPamięta!

     • SZKOLNY ETAP OLIMPIADY LOGISTYCZNEJ
      • SZKOLNY ETAP OLIMPIADY LOGISTYCZNEJ

      • W czwartek – 26 października 2023 r. - 11 uczniów z klas 2, 3 i 4 technikum logistycznego wzięło udział w Olimpiadzie Logistycznej organizowanej przez MWSL we Wrocławiu. Był to pierwszy, szkolny etap olimpiady, który odbył się w formie stacjonarnej w szkole. Przyszli logistycy mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności nabyte do tej pory na logistycznych przedmiotach zawodowych, mierząc się z pytaniami dotyczącymi obsługi magazynów oraz organizacji transportu. Z niecierpliwością czekamy na rozstrzygnięcie I etapu i mamy nadzieję, że weźmiemy także udział w II etapie – etapie okręgowym, który odbędzie się w grudniu.

       M. Rabiega

        

     • LOGISTYCY W FIRMIE MONDI
      • LOGISTYCY W FIRMIE MONDI

      • Dnia 24. 10. 2023 r. klasa 1. technikum logistycznego, wraz z wychowawcą i opiekunem, wybrała się do Dopiewa do firmy Mondi Poznań sp. z o.o na wycieczkę przedmiotową z zakresu logistyki. Celem wyjazdu było zwiedzanie firmy produkującej opakowania, zapoznanie się z technologiami wykorzystywanymi w magazynie oraz poznanie procesu produkcyjnego „od podszewki”.

       Na wstępie naszej wizyty w przedsiębiorstwie uczniowie wzięli udział w interesującej prezentacji, podczas której zapoznali  się z informacjami na temat firmy. Po przeszkoleniu z zakresu BHP, aby bez przeszkód i w bezpieczny sposób zwiedzać teren zakładu, wszyscy otrzymali odpowiednie stroje. Proces produkcyjny – ilość maszyn, technologii i ich obsługa, stosowane systemy informatyczne - okazały się dla wielu uczniów ogromnym zaskoczeniem. Na zakończenie naszej wycieczki każdy otrzymał kilka drobiazgów, które są produkowane w firmie Mondi Poznań sp. z o.o. Zadowoleni i bogatsi o nowe doświadczenie oraz wiedzę zdobytą podczas wyjazdu przedmiotowego, wróciliśmy do Opalenicy.